78letá důchodkyně naletěla falešnému bankéři, který z ní vylákal přes 5 milionů korun

Fotografie: ŠJů (cs:ŠJů) / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Policie varuje před falešnými bankéři. Stále se najdou lidé, kteří se nechají snadno okrást. Jako v případě důchodkyně, jež přišla o více než 5 milionů korun.

Policie ČR upozornila na svých stránkách na případ 78leté ženy, která během krátké chvíle přišla o více než 5 milionů korun. Vše mají na svědomí podvodníci vydávající se za pracovníky banky. V ženě nejprve vzbudili obavu, že by její uložené peníze nemusely být v bezpečí. Ta poté důvěřivě postupoval podle jejich instrukcí, až jí zbyly jen oči pro pláč. Policie nabádá lidi k opatrnosti. Podvodníkům hrozí trest až 8 let vězení.

Žena se představila jako bankovní úřednice

Od loňského listopadu řeší pražští policisté případ podvodu, jehož obětí se stala 78letá důchodkyně z Prahy. Policisté podvod důkladně popsali a měl by sloužit jako varování pro ostatní. Jak uvedl deník Blesk, zaměstnanci v bankovnictví prostřednictvím mobilních aplikací nekomunikují, stejně tak nikdy nepožadují provést takovéto transakce, tedy aby kdokoli zrušil účet a vybrané peníze kamsi odeslal. Jak tedy podvod probíhal?

V půlce října poškozená zvedla vyzvánějící telefon a na druhém konci se jí představila bankovní úřednice z Liberce ohledně čtvrt milionového úvěru, o který si měla na pobočce žádat. Také dodala, že v systému vidí, že podobnou žádost o úvěr měla poškozená provádět i na pobočce v Teplicích.

Zlodějka si vyhlédla zdánlivě snadnou oběť u bankomatu. Geniální reakci stařenky však zatleskala i policie

Vzbudili v ní obavy o její úspory

Pokud to však nebyla ona, kdo žádal na její jméno o úvěr, musí to být nějaký podvodník, který se ji snaží zneužít. Podle slov údajné bankéřky tak její peníze mohly být v ohrožení. Celý případ proto „předala“ kolegovi z bezpečnostního oddělení. Vzápětí poškozené zavolal pan Tomáš a sdělil jí, že se jistě jedná o trestný čin zneužití bezpečnostních údajů, ale on jí rád pomůže její úspory před podvodníky zachránit.

bitcoin
Fotografie: Freepik

V ženě vzbudil důvěru a obavy o její úspory. Pak už to šlo ráz naráz. Ženu si do „péče“ převzal bankéř David, který jí nabídl, že buď mohou její účet zablokovat (jeho odblokování však bude trvat měsíce až roky), anebo si žena své peníze přepošle přes bitcoinmat do centrály banky, kde se vloží na záložní účet s jejím jménem. Jakmile bude provedena kontrola a zabezpečení stávajícího účtu, všechny peníze se pošlou zpět i s úroky.

Důvěřivá žena pak na několikrát přeposlala bezmála pět a půl milionu korun z několika bitcoinmatů. David jí u toho telefonicky asistoval a posílal prostřednictvím Viberu další a další QR kódy. Podvodníkům nyní hrozí až osm let vězení. Policie lidem radí, aby takové hovory okamžitě ukončili a případně si informace ověřili přímo ve své bance. Na SvětěKreativity už jsme upozorňovali také na jiný typ podvodu. Podívejte se, jak poznat podvodné zprávy.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*