Podvodníci mají opět velký úspěch s podvodnými zprávami. Podle tohoto znaku je poznáte na první pohled

Fotografie: Freepik

Internetoví podvodníci jsou stále o krok napřed. Spoléhají na nepozornost uživatelů chytrých telefonů a daří se jim. Podvedení přitom zdaleka nejsou jen senioři.

Opět se množí podvody s prémiovými SMS zprávami. Podobná problematika se podle iDnes řeší již několik let, lidé se však stále chytají do pasti. Stačí přitom jen chvilka nepozornosti a podvodníci vám začnou za nevyžádanou službu strhávat poplatek. Podvod většinou oběť odhalí až ve vyúčtování. Odhlásit nevyžádanou službu také není zcela jednoduché.

Za nevyžádanou službu zaplatíte zpravidla 99 Kč

Podvodníci oprášili starý trik s podvodnými SMS zprávami. Většina podvedených ani netuší, že má přihlášen odběr prémiové služby. Za tuto službu je lidem poté strháváno každý týden 99 Kč. Že něco není v pořádku, pak zjistí většinou až ve chvíli, kdy přijde vyúčtování. Prémiové zprávy přitom přichází z různých čísel, která na první pohled působí jako pevná linka.

„Jednou týdně mi přišla nenápadně SMS za jakousi neznámou službu Vemoplay zpoplatněná 99 korunami. Celkem čtyřikrát, než jsem si toho všiml,“ cituje SeznamZprávy negativní zkušenost jedné z obětí. Ani zrušení dané služby podle pokynů nemusí fungovat a může vás dokonce stát další peníze. V tomto konkrétním případě si musel podvedený muž nakonec zablokovat všechny mobilní platby.

Podvodníci okrádají stovky lidí díky nové metodě, o které netuší většina Čechů

Podvod číhá na každém kroku

Potíž je také v tom, že SMS podvody se objevují v různých variantách. Někdo přijde o peníze tak, že klikne na neznámý reklamní odkaz v některé z neautorizovaných aplikací. Jiní jsou vyzvání po načtení QR kódu k vyplnění telefonního čísla. Nachytat se v tomto případě může opravdu každý, podvedení nejsou jen senioři. Stačí chvilka nepozornosti a přihlásíte se k placené službě, o niž nestojíte.

muž s mobilem
Fotografie: Freepik

Šance, že získáte své peníze zpět, je přitom jen velmi malá. Podvodník má v ruce váš souhlas s přijímáním SMS. Účinnou obranou je jedině blokace prémiových služeb u operátora, která je zdarma a lze ji provést i v internetové samoobsluze. Rovněž se vyplatí obezřetnost při instalaci různých aplikací nebo klikání na reklamní odkazy. Na Světě Kreativity už jsme upozornili také na jiný typ podvodu. Policie důrazně varuje před falešnými SMS a e-maily, které vás mohou stát veškeré úspory.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*