Pokud vás trápí časté zažívací obtíže, možná máte co do činění s divertikulitidou

Fotografie: Freepik

Stále více lidí trápí zažívací obtíže. Stres, strava s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem vlákniny, nedostatek fyzické aktivity, nebo dokonce užívání určitých léků mohou vést k poruchám trávení a ke zhoršené funkci trávicího a vylučovacího systému.

Takoví lidé mohou trpět poklesem gastrointestinální motility. Tento stav pak vede k bolestem břicha, zácpě nebo dokonce k průjmu. I když ke zmírnění těchto příznaků obvykle stačí upravit životní styl, v některých případech se potíže mohou rozvinout do chronického onemocnění. Objevte 5 příznaků divertikulitidy, velmi častého zánětu, který způsobuje silnou bolest a nepohodlí.

Máte-li sklon k zácpě, dobře víte, jak je tento projev neprůchodnosti střev bolestivý a nepříjemný. Pokud se u vás tyto potíže opakují často, je možné, že se jedná o jeden z prvních příznaků divertikulitidy. Toto onemocnění, které se obvykle vyskytuje u lidí starších 40 let, může být velmi bolestivé a komplikovat běžný život.

Fotografie: Freepik

Co je divertikulitida?

Divertikulitida je zánět divertiklu, který se obvykle dostavuje po nějaké prodělané infekci. Divertikly jsou malé kapsy, které se nacházejí uvnitř trávicího systému. Obvykle se nacházejí v dolní části tlustého střeva. Pokud dojde k jejich zánětu, projevuje se to výraznou bolestí a nemožností dobře trávit a vylučovat.

Příznaky nemoci

Předpokládá se, že mírnou divertikulitidu lze léčit poměrně rychle. Lidé s touto mírnější formou si mohou pomoci odpočinkem, změnami stravovacích návyků a vhodnými antibiotiky. Pokud je však divertikulitida závažná nebo opakující se, může vyžadovat chirurgický zákrok.

Fotografie: Depositphotos

Trvalá bolest

V případě divertikulitidy se může projevit neustálá bolest, která přetrvává několik dní. Obvykle je nejvíce cítit v levé dolní straně břicha, ale může se šířit i do dalších oblastí dutiny břišní.

Nevolnost a zvracení

Nevolnost a zvracení jsou častými příznaky divertikulitidy. Je to proto, že člověk není schopen dobře trávit a potrava se tedy snaží vrátit zpět. Z dlouhodobého hlediska to ale může vést k podvýživě a k popálení jícnu.

Horečka

Lidé s divertikulitidou často trpí horečkou, která způsobuje silnou únavu. Jedná se o typický projev zánětu. Pokud je teplota nižší, není třeba ji srážet dolů, při vyšších stupních je však nezbytné podávat vhodná antipyretika.

Zácpa nebo průjem

Divertikulitida, která je někdy zaměňována se syndromem dráždivého tračníku, je jedním z častých důvodů zácpy. Toto onemocnění skutečně způsobuje velmi nepříjemné a bolestivé poruchy vyprazdňování.

Fotografie: Freepik

Jak nemoci předcházet?

Nemoc většinou nebývá dědičná, takže její riziko lze výrazně eliminovat vhodným životním stylem. Jak na to? Dopřejte si potraviny bohaté na vlákninu, dostatečně pijte a věnujte se pravidelné sportovní činnosti. Takto snadno se dá riziko eliminovat a případně také zmírňovat příznaky již probíhající nemoci.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]