Pokud vyhazujete slupky od banánů do koše, děláte největší chybu. O jejich dalším šikovném využití ví jen malé procento lidí

Fotografie: Depositphotos

Ovoce má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Využít lze i zbytky z některých druhů. Dobrým příkladem je banánová slupka, kterou je možné použít na mnoho věcí.

Banány jsou známé jako velice zdravé ovoce. Jsou plné antioxidantů, vitamínů a minerálů. Pokud je budete jíst pravidelně, zlepší se vaše spaní a zažívání. Obsahují totiž hodně vlákniny, jež je důležitá pro správné trávení. Lidé si většinou zakoupí banán, oloupou ho a nejedlou část vyhodí do koše. Někteří netuší, že i slupka lze využít v domácnosti k úklidu nebo při péči o krásu.

Slupka od banánu zmírňuje svědění

V létě kolem nás poletuje mnoho hmyzu a hlavně komárů. Může se vám stát, že půjdete spát a ráno se vzbudíte s několika svědivými pupínky. Nikdy není dobré, když si je začnete škrábat, protože si tímto způsobem lze snadno zanést do rány infekci. Pokud vás budou obtěžovat svědivé kožní reakce, přiložte na postižené místo vnitřní část slupky. Je plná hořčíku, draslíku a také obsahuje protizánětlivé látky, jež zmírňují podrážděnou pokožku. Zároveň hydratuje, což je další skvělá vlastnost.

Fotografie: Pixabay

Dokonale vyleští stříbro

Pokud rádi nosíte stříbro, pravděpodobně začne časem černat. Jestliže vašim šperkům nebo dekoracím v domácnosti začne chybět lesk, použijte jednoduchý domácí trik. Produkty, kterým je potřeba znovu vdechnout krásu, potírejte ovocnou slupkou a poté je opláchněte čistou vodou. Nečistoty a začernání bude během okamžiku odstraněno.

V případě, že potřebujete vyčistit stříbrné příbory, si připravte jednoduchou směs. Rozmixujte slupky ze 3 banánů na pyré a přidejte 2 litry vody. Tuto směs naneste na příbory a nechte 30 minut působit. Nakonec příbory opláchněte, budou opět čisté a lesklé.

Fotografie: Pixabay

Odhání mšice z rostlin

Jestliže chcete ochránit své rostliny před mšicemi, použijte banánovou slupku, která je skvělým prostředkem na jejich ochranu. Jedná se o přírodní repelent prosti mšicím, jenž je navíc vcelku levný. Vložte několik kousků banánové slupky do půdy v květináčích nebo kolem sazenic a máte hotovo. Velikým plusem je to, že slupky obsahují hodně hořčíku, draslíku a železa, což je přírodní hnojivo pro podporu růstu rostlin.

Fotografie: Pixabay

Účinný pomocník na bradavice

Lidé dost často trápí bradavice, jež se nejčastěji objevují na nohou nebo na rukou. Aby se jich zbavili, mohou využít banánové slupky. Ty totiž obsahují kyselinu salicylovou, která urychluje jejich vymizení.

Jednoduše si vezměte kousek slupky a přiložte ji vnitřní částí na bradavici. Poté ji zafixujte obvazem, aby vše zůstalo na místě. Nechte působit přes noc a ráno slupku odstraňte. Postup opakujte každý večer, dokud bradavice nezmizí.

Fotografie: Pixabay

Zbavte se akné

Velkou část žen i mužů trápí akné, i když už jim puberta skončila. Akné můžete vyřešit jednoduše, protože k tomu stačí ta správná péče a kosmetika. Místo drahých produktů lze vyzkoušet i ovocný zázrak. Na postižená místa přiložte na 10 minut kousek banánové slupky. Její vnitřní část obsahuje kyselinu salicylovou, jež je obsahem mnoha kosmetických produktů. Používá se ke zmírnění zarudnutí a zánětů.

Fotografie: Freepik

Vyleštěte si boty

Špinavé boty o člověku hodně vypovídají. Pokud si někdo vezme k lékaři nebo na pracovní schůzku znečištěnou obuv, pravděpodobně o sebe příliš nedbá. Jestliže máte kožené boty a jsou matné, lze jim dodat lesk pomocí vnitřku banánové slupky. Není na tom nic složitého, protože stačí jen boty banánovou slupkou jemně potřít. Nakonec je otřete měkkým hadříkem, abyste odstranili zbytky ovoce.

Zdroj: PureWow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]