Starý porcelán v domácnosti může mít vysokou hodnotu. Klíčem je najít označení výrobce

Fotografie: Zelenymuzik / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Možná jste vlastníky vzácného porcelánu vysoké hodnoty, aniž byste o tom vůbec tušili. Nádobí, které pro vás má spíše nostalgickou hodnotu, vám může zajistit velké bohatství.

Stejně tak jako vaše peněženka může ukrývat vzácné mince, aniž byste to vůbec tušili, i vaše kuchyňská skříňka může být místem, kde se nachází vzácný porcelán, jenž použijete jen při zvláštních příležitostech. Může to být přesně ten, který dědíte z generace na generaci, a jediné, co o něm víte, že jej milovala vaše babička. Zkuste si jej však prohlédnout detailněji, možná jste majiteli nádobí vysoké hodnoty.

Možná jste boháči a nevíte o tom

Věci tohoto typu mají pro lidi často spíše nostalgickou hodnotu než peněžní, ale ruku na srdce, kdo by si nechtěl tak snadno přijít na hezké peníze. Mít doma porcelán, jenž vytáhnete ze skříňky jednou za rok na Vánoce nebo příležitostně při rodinných oslavách, nebo být o pár set tisíc nebo i miliónů bohatší?

Ano, i takovou hodnotu mohou mít některé porcelánové sady. Už několikrát jsme na SvětěKreativity psali, že se v některých domácnostech mohou skrývat nečekaná bohatství, například v podobě vzácných mincích, jež můžete mít ve své peněžence a mohou vám zajistit velké jmění. S porcelánem je to stejné. Čeho si tedy všímat?

Než s nimi zaplatíte, raději zkontrolujte toto označení. Za tyto české mince snadno získáte i 30 000 Kč

Menší množství a bez poškození

Porcelán, jehož se na světě vyrobilo jen pár kusů, bude vždy patřit mezi ten nejvíce ceněný. Být vlastníkem nádobí, jehož je na svět jen omezené množství, to něco znamená. Stejně tak je-li nádobí bez jediné vady. Je logické, že porcelán, který na sobě nemá žádná viditelná poškození, bude hodnotnější než ten kazový, jak uvádí web DawsonsAuctions.

porcelánové nádobí
Fotografie: Freepik

Značka konkrétní porcelánky

Pak je zde porcelánka, která nádobí vyrobila. To je také velice důležité, hodnotu starožitného porcelánu totiž rozlišujeme i podle značky výrobce. Ta se zpravidla nachází na spodní straně. Pokud váš porcelán žádné značení nemá, je nám líto, ale znamená to, že nebyl vyroben v žádné z prestižních manufaktur.

Některé porcelánky používaly v průběhu času více různých značek, někdy se stalo – to bylo zvykem především v 18. a 19. století – že značku měl pouze jeden kus z celé sady. Kromě značení můžete na porcelánu objevit také návrháře, model nebo rok výroby, jak je uvedeno na AntikPraha, kde můžete najít seznam českých porcelánek.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]