Poté, co se dozvěděli, že jejich děti ztrácejí zrak, vydali se na cestu kolem světa, aby posbírali vzácné vzpomínky

Fotografie: Depositphotos

Rodina žila poklidný život, dokud se nedozvěděla smutnou diagnózu svých dětí. Než se jejich choroba zcela projeví, pár se rozhodl naplnit život svých dětí zážitky.

Kanadský manželský pár byl v šoku, když jim lékaři sdělili smutnou zprávu-3 z jejich 4 dětí brzy přijdou o zrak kvůli vzácné oční chorobě, na kterou neexistuje lék. Edith Lemay a Sebastien Pelletier a jejich 4 děti žili dokonalý život v kanadském Quebecu, když si jejich 12letá dcera Mia Lemay-Pelletier najednou začala stěžovat, že po západu slunce nedokáže vidět ostře. Tehdy začal kolotoč vyšetření s tragickou diagnózou.

Diagnózu si vyslechly 3 děti ze 4

Rodiče vzali dceru k lékaři, kde se zjistilo, že Mia trpí vzácnou genetickou poruchou retinitis pigmentosa, kvůli které postupně ztrácí zrak. Lékaři si nebyli jistí, kdy přesně zcela oslepne, ale uvedli, že to bude kolem 30. roku věku. V roce 2019 se pár také dozvěděl, že touto nemocí trpí i Miini 2 mladší bratři, Colin a Laurent. Z jejich 4 dětí nemocí jako jediný netrpí jejich druhorozený syn Leo.

Na nemoc neexistuje lék

Jelikož na nemoc neexistuje žádný lék, jediné, co mohou rodiče udělat, je pomoci svým dětem nasbírat co nejvíce krásných vzpomínek, které si budou pamatovat do konce života. Ale místo toho, aby se prostě spoléhali na filmy a knihy, naplánovali rodiče speciální celoroční výlet, na kterém by mohli prozkoumat velkou část světa. „Naplníme jejich vizuální paměť těmi nejlepšími, nejkrásnějšími možnými obrazy,“ řekla Edith.

Původně chtěli vyrazit v létě 2020, ale kvůli omezením v důsledku epidemie museli své plány odložit a nakonec se za dobrodružstvím vydali v březnu 2022, aniž by měli vše precizně zorganizované a naplánované. Předem se dohodli jen na pár základních věcech. Mia řekla, že chce jezdit na koni a Laurent zase na velbloudovi.

Vydali se za exotickými zvířaty

Jejich prvním cílem byla Namibie, kde mohli vidět slony, žirafy a zebry. Poté odcestovali do Zambie a Tanzanie, než strávili měsíc v Turecku. „Chceme, aby viděli věci, které by doma vidět nemohli, a měli ty nejneuvěřitelnější zážitky,“ řekl Sebastian. Rodičům však nešlo pouze o krásy světa. Pár chtěl, aby jejich děti sice viděly pozitivní stránku svého života, ale také pochopily, že věci jako tekoucí voda a možnost chodit do školy jsou luxus, který by neměly brát jako samozřejmost.

Manželé začali dokumentovat rodinná dobrodružství na Facebooku a Instagramu a spojili se s několika lidmi, kteří trpí stejnou dědičnou chorobou. Později CNN také představila příběh rodiny a mnoho lidí se o své myšlenky podělilo v komentářích. „Jsem tak šťastný, že to pro své děti dělají a dopřávají jim tyto úžasné zážitky, dokud ještě vidí,“ napsal jeden ze sledujících.

Zdroj: CNN