Potěšte své blízké o Vánocích vlastnoručně pletenými bačkorami. Zvládne to i naprostý začátečník

Fotografie: ImgurPhotos

I když na Vánoce řada z nás zatím nemyslí, protože máme plnou hlavu koronaviru a všemožných opatření, které zakazují to či ono, už jsou pomalu za dveřmi. Na nějaká velké rodinné sešlosti si asi letos budeme muset nechat zajít chuť. Všem lapáliím navzdory je však jedna věc jistá – i letos bude v České republice nosit dárky Ježíšek. A když už jsme u těch dárků, máme pro vás jeden tip – pletené pantofle budou hitem letošních Vánoc.

Pro malé i velké

Pletené pantofle jsou totiž na zimu ta nejpraktičtější domácí obou, která potěší malé i velké. Pohodlnější domácí boty abyste pohledali, a navíc v nich nebude zima, ani když venku spadne rtuť teploměru hluboko pod nulu.

Fotografie: ImgurPhotos

Děti navíc ocení, že s trochou cviku se v nich mohou doma klouzat po podlaze, tedy pokud nemáte ve všech místnostech koberce. A různé barvy a vzory se trefí do vkusu každému.

Fotografie: ImgurPhotos

Upleťte si je sami

A ta největší výhoda na závěr. Tenhle skvělý dárek vás vyjde doslova na pár korun, pokud si pantofle upletete sami. Využijte dlouhých večerů, kdy platí zákaz vycházení, a vyrobte pro své nejbližší osobitý dárek, je to snazší, než si myslíte.

Budete k tomu potřebovat jen dvě barvy příze a dvě pletací jehlice, které koupíte v každé galanterii. Ty jsou mimochodem na rozdíl od jiných obchodů otevřené. Postup je následovný:

Fotografie: ImgurPhotos
  • Na jehlici navažte 53 ok zakončených uzlem
  • Začněte rovnoměrně plést, dokud nebudete mít 5 centimetrů široký obdélník
  • Odpočítejte 17 ok z obou stran, změňte barvu příze a pleťte jen u prostředních 19
  • U prostředních ok byste měli získat obdélník, který je o 5 centimetrů kratší než noha toho, kdo bude pantofle nosit
Fotografie: ImgurPhotos
  • Znovu změňte barvu příze a pokračujte v pletení. Tato část tvoří patu a stěny pantofle. Tato část proto musí mít takovou délku, aby po spojení okrajů stejných barev zakrývala celou podrážku upletenou jinou barvou.
  • Dokončete poslední řádek tak, aby zůstal elastický. Poté přízi odstřihněte tak, aby byla dostatečná délka k našití papuče.
  • Spojte obě přední strany k sobě a připleťte je k vnitřní straně papuče
  • Druhou botu upleťte stejným způsobem

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]