Pozor na nejčastější chyby při vaření polévek, které mohou zmařit všechnu snahu

Fotografie: Unsplash

Jednoduché rady a tipy, jak se vyvarovat nejčastějším chybám při přípravě polévek. Naučte se je a vaše polévky budou vždy dokonalé.

Polévky patří mezi velmi oblíbený pokrm, zejména díky jejich jednoduchosti a variabilitě. Dobrá polévka se totiž dá připravit téměř z čehokoliv a mnohdy je to úžasné jídlo ve stylu „co dům dal“. Jedná se rovněž o možnost rychlého zasycení, a navíc jsou polévky důležité pro správnou činnost našich jater. Slavný šéfkuchař však radí, jakým chybám se při přípravě polévek vyvarovat a jak si vždy připravit naprosto lahodnou pochoutku.

Nemusíte použít bujón

Mnoho lidí si myslí, že pro dokonalou chuť polévky musí být vždy použitý bujón. Není tomu tak, dokonale plné chuti se dá dosáhnout i jinak. Ať už tedy připravujete polévku masovou nebo spíše zeleninovou, dejte si záležet na vaření jednotlivých surovin. Vaření polévky je totiž práce, která vyžaduje čas, a proto je důležité jí ho věnovat.

Fotografie: Unsplash

Příliš rychlé vaření

Jednou z častých chyb při přípravě polévky je také její velmi rychlé vaření. To totiž způsobí, že zelenina nebo maso zůstanou tvrdé a hezky nezměknou. Pomalým vařením se však tomuto problému vyvarujete, a i chuť polévky bude mnohem lepší a výraznější. Raději tedy polévku vařte na menším ohni a dlouze, než rychle, ať je co nejdříve hotová.

Přesolení

Ačkoliv si mnozí myslí, že k přesolení polévky může dojít pouze přidáním většího množství soli, není to tak úplně pravda. Velká část lidí při přípravě polévku solí okamžitě a poté i několikrát během vaření. Správně by se však polévka měla solit a dochucovat až na samotný závěr, jelikož každá ze surovin v průběhu vaření vypouští svou vlastní chuť. Některé mohou být slanější než ty jiné, a tímto způsobem snadno dojde k přesolení.

Fotografie: Unsplash

Předvaření zeleniny

Předvařená zelenina je způsob, kterým dosáhnete rychle připravené polévky bez zbytečné ztráty času v kuchyni. Ano, ušetří vám to sice několik drahocenných minut nebo i hodin, ale polévka z předvařené zeleniny není ta stejná, jako když se v ní tyto suroviny pomalu vaří. Její chuť ani aroma nebudou tak silné jako za normálního postupu vaření. Raději si tedy na přípravu polévky vymezte čas, který jí můžete věnovat.

Přidání těstovin v nesprávný čas

Také přidání nudlí nebo jiných těstovin do polévky musí mít svůj správný čas. Pokud je totiž přidáte příliš brzy, když ještě zelenina a ostatní ingredience nejsou správně uvařené, těstoviny se rozvaří nebo se přilepí na dno hrnce. Pokud je naopak přidáte příliš pozdě, nemusí se stihnout uvařit a zůstanou tvrdé. Oba případy jsou špatně a pokazí celý dojem dobré polévky.

Fotografie: Unsplash

Zdobení na konec

Závěrem přípravy každé polévky by mělo být servírování. K tomu je vždy nejlepší zvolit ozdobu porce, která navíc dotvoří celou chuť pokrmu a dodá polévce ten správný šmrnc. Nikdy proto nezapomínejte na čerstvé bylinky, opečený chleba nebo jiné doplňkové přílohy, které se k danému druhu polévky používají.

Zdroj: Redakce

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]