Přechod léta na podzim nabídne úchvatné možnosti pozorování vesmíru. Toto období obvykle bývá typické pro komety na naší obloze a letošní rok rozhodně nebude žádnou výjimkou.
Indonéský amatérský astronom Marufin Sudibyo vysvětlil, že kometu Nishimura C/2023 P1 objevil před měsícem japonský astronom Hideo Nishimura. Pátral totiž před úsvitem se svojí DSLR na východní oblohu. „Objev je všeobecně zajímavý, protože nové komety bývají obecně objevovány pomocí automatického systému skenování oblohy,“ řekl Marufin pro média.
Astronom z Indonésie popsal průběh periodické komety
Marufin také podotknul, že Nishimura je vlastně periodická kometa, která má pravidelnou a předvídatelnou oběžnou dobu nebo čas kolem Slunce. Podle posledních údajů je však perioda komety C/2023 P1 velmi dlouhá, konkrétněji se odhaduje 434 let. Letošní rok se ale nachází v takové poloze, že bude krásně zdobit naši oblohu. Dne 15. září totiž překročí svůj bod perihelia, takže bude nejblíže Slunci.
Tento vesmírný útvar můžete pozorovat dalekohledem
Tato kometa je a také ještě nějakou dobu bude dostatečně jasná, aby bylo možné ji pozorovat bez použití nástrojů nebo pouhým okem. Podle Marufina lze tento vesmírný objekt pozorovat do října letošního roku ze severní polokoule, zejména z vysokých zeměpisných šířek. Mezitím bude jižní polokoule moci znovu spatřit Nishimuru až v polovině října 2023.
Před 40 let jsme kontaktovali mimozemskou civilizaci. Nejnovější předpověď tvrdí, že jsme se dlouho mýlili
Nachází se poblíž Slunce
Astronom na závěr dodal, že pozorovat tuto kometu můžete i v blízkosti Slunce, a to až do 17. září 2023 na západní straně oblohy. V té době si však musíte vyčkat na západ slunce, který ale zároveň trochu ztíží pozorování komety, jelikož se bude nacházet až příliš blízko slunečního záření. I kdybyste se ale této komety nedočkali, nemusíte si zoufat, jelikož se časem ke Slunci dostanou jiné. Nejlépe pozorovatelná by měla být kometa Pons-Brooks, která se dostane ke středu Sluneční soustavy v dubnu příštího roku. Následovat bude v červnu kometa Olbers, již také budete moci pozorovat dalekohledem.
Zdroj: CNN
Napište komentář