Přes den parkoviště, v noci noclehárna pro bezdomovce s pohodlnými postelemi

Noclehárna pro bezdomovce nemusí být nepohodlná. Ti z Austrálie spí v nevyužitých parkovištích na velkých pohodlných postelích. Když se na ně podíváte, tak si řeknete, že takovou možná nemáte ani doma. Na druhou stranu lidé, kteří na nich spí nemají ani onen domov, a tak je vhodné, že jim čas od času někdo dopřeje možnost pohodlného noclehu.

Noclehárna pro bezdomovce je v krytých garážích

Australská charitativní organizace Beddown přišla s unikátním nápadem, jak zajistit bezdomovcům spokojený a bezproblémový spánek. A to v místě, které se využívá jenom přes den. Tedy v parkovacích garážích. Ty jsou přes den plné aut, ale večer zejí prázdnotou.

A tak se z nich stane noclehárna pro bezdomovce. Zde mají možnost být ve větším teple než venku a zároveň je netrápí další nepříjemné rozmary počasí.

Místo auta postel

Tam, kde najdete během dne zaparkované auto, najdete během noci postele. A to celkem prostorné a pohodlné. Do nich si mohou zalézt ti bezdomovci, kteří hledají nocleh jinde než na ulici. Mají tak možnost se dobře vyspat a načerpat energii na další náročný den. Ráno však musí vstát, postele se uklidí a místo na parkovišti opět slouží těm, kteří zde potřebují nechat svůj vůz.

Mnoho dalších služeb

Není to jenom nocleh. Tato unikátní noclehárna pro bezdomovce nabídne i řadu dalších služeb. Samozřejmostí je možnost navštívit toaletu, stejně jako koupelnu. Dále je přítomen praktický lékař, zubař, pečovatelé, kadeřníci, ale i lidé ze sociálních služeb, kteří nabízejí rady, ale i oblečení. A to vše během celé noci, kdy se parkovací dům promění v něco zcela úplně jiného, než k čemu slouží během dne.

Projekt, který se osvědčil

Vše bylo spuštěno jako pilotní projekt, který už nyní ukazuje, že se osvědčil. Většina bezdomovců kladně hodnotila pohodlí, stejně jako bezpečnost, nebo nabízené služby. Díky těmto pozitivním reakcím se dá očekávat nejenom pokračování, ale i možné rozšíření. Kromě toho, že mají bezdomovci kde spát se vyřeší i situace, kdy není třeba budovat jakékoliv nové prostory, když garáže v jakýchkoliv městech jsou nevyužité každou noc.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]