Kolik je na světě lidí, tolik je povah, a tak nějak podobně to funguje i s tím v jaké pozici kdo usíná a v jaké probíhá jeho spánek. Někdo je zvyklý spát na boku, někdo zásadně usíná na zádech a jinému je dobře v poloze na břiše. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného. Máme pro vás pár tipů na nejpohodlnější a nejzdravější polohy na spaní, díky kterým se vám ráno nebude chtít vstávat!
Důležitá součást našeho života je kvalitní spánek
Kvalitní spánek ovlivňuje náš život nevídaným způsobem. Když se nevyspíte dobře, máte většinou mrzutý den a nejste tolik vitální. Každý preferuje jinou dobu, kdy se ukládá do postele. Jeden je pověstnou sovou a spát chodí pomalu až nad ránem, a druhý chodí spát brzy a vstává se slepicemi. Každý usíná jinak a v jiné poloze. Jaké jsou tedy nejznámější polohy ke spánku a na co mají vliv?
- Embryonální poloha: již z názvu vyplývá, že se jedná i polohu, která připomíná umístění plodu v těle matky před narozením. Je to takzvaná poloha do klubíčka. Mnoho lidí se k ní uchyluje, protože je velice pohodlná. Doporučuje se k eliminaci chrápání, bolestech bederní páteře a v těhotenství. Tato poloha má však i své nevýhody. Neumožňuje totiž hluboké dýchání a může způsobit ztuhlost některých kloubů v těle.
- Poloha na břiše: může podpořit trávení, eliminovat chrápání, nebo také pomáhá předcházet spánkové apnoe. Má ovšem i svá negativa. Po ránu se můžete cítit ztuhlí v oblasti šíje a zad, také můžete být otlačení, unavení a bolestiví.
- Poloha na zádech: pokud rádi usínáte na zádech, prospíváte svému kvalitnímu spánku ze všech nejvíc. Je to totiž poloha nevhodnější k usínání. Chrání páteř a uleví jí. Zmírňuje bolesti kyčle a kolene. Nevýhodou této polohy je ale to, že podporuje chrápání a není vhodná při spánkové apnoe.
- Poloha na boku: každá strana působí na tělo při spánku odlišně. Pokud usínáte na levém boku, omezíte tím reflux a nebudete trpět pálením žáhy. Naopak pravá strana tohle zhoršuje. Spaní na levé straně se doporučuje hlavně těhotným ženám, které tím podpoří krevní oběh miminka.
Jak ovlivnit kvalitu spánku?
Pokud chcete spát opravdu spokojeně a kvalitně celou noc a ráno se probudit odpočatí a plní energie, pak se doporučuje následující: omezte, nebo se zcela vyhněte před spaním nápojům s obsahem kofeinu jako je káva, kofeinové limonády a energetické nápoje. Pravidelně přes den udržujte alespoň minimální pohybovou aktivitu. Před usnutím místnost řádně vyvětrejte. Můžete spát i při pootevřeném okně, pokud vám to bude vyhovovat.
Nastavte si pravidelný režim usínání a spěte dostatečné množství hodin. Potřebný počet hodin spánku je odvislý samozřejmě od věku. Malé dítě bude potřebovat spánku více než člověk v důchodovém věku. Přejeme vám pohodová usínání a rána plná svěžesti!
Fotografie: Freepik, Pixabay