Přírodní repelenty proti nepříjemnému hmyzu. Vsaďte na rostliny, které svou vůní odpuzují nejen komáry

Fotografie: Freepik

Léto se konečně blíží a my se všichni jistě těšíme na teplé letní večery na terase s přáteli. Ale je tu jedna věc, která nám vždy dokáže spolehlivě zkazit takový krásný letní večer a tou jsou krvežízniví komáři.

My vám však dnes poradíme, jak se jich jednou pro vždy zbavit. Stačí si na zahradu vysadit ty správné rostlinky. Některé z nich totiž vylučují vonné silice, které mohou komáry odpuzovat. Které to jsou?

Bazalka

Vůni bazalky má ráda většina lidí. Také proto ji hojně používáme jako koření do nejrůznějších pokrmů. Co jste ale nevěděli je, že vám bazalka pomůže udržet zahradu bez komárů a jejich nepříjemného bzučení a bodání. Nejlepší je umístit tuto rostlinu do květináče na slunném místě v domě nebo na zahradě. Komáří se jí budou za každou cenu vyhýbat.

Fotografie: Freepik

Šanta kočičí

Pokud máte doma kočky, pak jistě víte, že tuto rostlinu milují. Kromě toho má krásné fialové květy, které nádherně ozdobí váš dům i zahradu. Komáři ale nemají rádi vůni této rostliny a budou se od ní přirozeně držet dál. Když se chystáte pozvat hosty, stačí květináč s touto rostlinkou postavit k oknu a máte jistotu klidného večera.

Meduňka

Meduňka je populární bylinka, kterou mnozí pěstují na své zahradě. Je to proto, že si z ní můžete uvařit výborný čaj, který pomůže relaxovat a snadněji usnout. Kromě toho vás ale zbaví i nepříjemných komárů. Velmi snadno se pěstuje, vydrží bez potíží i v květináči. Daří se jí spíše ve stínu, kde se komáři také schovávají v horkých dnech.

Fotografie: Freepik

Citronová tráva

Vůně citronové trávy odpuzuje nejen komáry, ale i klíšťata. Bylina obsahuje esenciální oleje, které jsou běžnou a přirozenou součástí komerčních insekticidních výrobků. Citronovou trávu lze pěstovat na zahradě v květináčích, ale v zimě byste neměli nechat rostliny venku, protože nemají rády mráz.

Karafiáty

Tyto květiny obsahují přísadu, která se používá při výrobě mnoha insekticidů. Má zcela jedinečnou vůni, která ale odpuzuje velké množství hmyzu. Květy jsou také velmi krásné a lze je zasadit klidně hned vedle zeleniny. Ideální je vysadit hned vedle třeba rajčata, kterým se vedle karafiátů obzvláště daří.

Fotografie: Freepik

Máta

Máta, zejména máta peprná, je účinná proti komárům a má svěží a nádhernou vůni. Pokud se komárům již podařilo vás kousnout, pak vám máta pomůže také uklidnit poranění a zabránit svědění.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]