Přírodní řešení pro ošetření suchých a křehkých vlasů

Fotografie: Pexels

Která žena by nechtěla mít bohaté a krásně lesklé a pevné vlasy? To je sen, který se může snadno splnit, protože stačí málo a vlasy mohou zase zářit krásou.

Vlasy trpí nedostatečnou péčí, při častém mytí, barvení nebo žehlení, ale také vlivem slunečních paprsků. Přírodními prostředky jim však můžete navrátit původní krásu, inspirujte se tipy pro silné a vitální vlasy, které stačí vyživit pomocí zvlhčujících olejů nebo přírodních masek.

Nedostatek bílkovin a vitamínů i mechanické poškození

Co způsobuje, že vlasy ztrácejí lesk a sílu, jsou třepivé a lámou se? Zdraví vlasů se pozná, když jeden vezmete mezi palec a ukazováček a napnete jej, když se vytrhne nebo zlomí snadno po napnutí, není v nejlepším stavu a je nutné doplnit především bílkoviny a vitamíny. Špatný stav pramení ze stravy chudé na živiny.

Kromě toho mohou být vlasy poškozené chemicky nebo mechanicky, to platí pro barvení, lakování, foukání, žehlení a různé vlasové procedury, ale poškodit se mohou také mrazem, sluncem nebo při mnohahodinovém přikrytí hlavy ochrannou čepicí nebo pracovní přilbou.

Fotografie: Freepik

Čím s péčí o vlasy začít?

Především ukliďte fén a žehličku na vlasy do skříně nebo je rovnou vyhoďte do elektroodpadu. Přestaňte si měnit často barvu a nepokoušejte se vlasy násilím nebo mechanicky rovnat. Po umytí je jemně vysušte froté ručníkem a nechte doschnout na vzduchu. Po usušení je teprve rozčesejte dostatečně širokým hřebenem, ideálně s dřevěnými zuby. Jak ještě pomoci vlasům ke kráse a jaké přírodní prostředky pomohou s poškozenými vlasy?

Med

Med je tekuté zlato známé svými antibakteriálními, antioxidačními i antifungálními účinky. Po medové kúře jsou vlasy hebké a hydratované, stačí smíchat 2 lžíce medu s 2 lžícemi vody a nanést na celou délku vlasů. Ponechte účinkovat asi hodinu a poté umyjte běžným způsobem.

Pro lesk a hydrataci můžete zkombinovat 2 lžíce medu s 1 lžící kokosového oleje a vmasírovat do vlhkých vlasů jako kondicionér, po 30 minutách opláchnout.

Fotografie: Freepik

Rostlinné oleje

Pro regeneraci vlasových folikul i samotných vlasů je vhodné vlasy ošetřit rostlinnými oleji, zkuste kokosový, jojobový, mandlový nebo z pšeničných klíčků s aplikací od kořínků ke konečkům. Dobré je jemně promasírovat olejem pokožku i vlasy a nechat působit 2 hodiny, poté omyjte běžným způsobem.

Mytí vlasů 1-2krát týdně

Jak zajistit, aby vlasy byly dobře hydratované? Zkuste si je mýt pouze 1-2krát týdně a nepoužívejte nikdy horkou vodu, ale vlažnou, někteří odborníci radí dokonce na závěr vlasy opláchnout proudem studené vody, aby se vlasy stáhly a získaly lesk.

Fotografie: Freepik

Zdravý jídelníček

Špatná kvalita vlasů může být způsobena nedostatkem vitamínů a minerálů, především železa a zinku, ale také bílkovin. Vhodné je proto zařadit do denního jídelníčku ovoce, zeleninu, luštěniny a potraviny bohaté na bílkoviny.

Minerálka na závěr

Vlasy mohou být vysušené také vlivem použité vody s chlorem. Po umytí proto opláchněte vlasy ještě minerální vodou, která dodá vlasům správný lesk a doplní tolik potřebné minerály.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]