Po zářijovém otevření školek a škol nikdo netušil, jak budou zhoršenou epidemiologickou situaci zvládat děti. I ty může totiž snadno koronavirus postihnout. Jak u nich správně poznat příznaky nákazy? To radí polská pediatrička a specialistka na infekční nemoci Lidia Stopyra.
Jaké jsou typické příznaky nákazy koronavirem u děti?
Odbornice tvrdí, že příznaky u dětí nakažených koronavirem jsou méně typické. Obvykle u nich nedochází k závažnějším komplikacím, jak je tomu u dospělých. Zaznamenat tedy můžete u svého potomka přítomnost výtoku z nosu, kašle, či horečky. Častým projevem je i průjem. Pokud by přesto došlo u dítěte k zápalu plic, způsobeného covidem-19, většinou u něj nedochází k respiračnímu selhání.
Jak se zachovat, pokud u dítěte zaznamenáte podezření na nákazu koronavirem?
V případě, že zaznamenáte u svého dítka kombinaci výše zmíněných příznaků, raději jej nechte po dobu tří až čtyř dnů doma. Rozhodně ho neposílejte do školky, či školy. Průběžně sledujte stav potomka. Pakliže se nezlepší, ihned kontaktujte ošetřujícího pediatra. Ten doporučí nejlepší možný postup.
Při podezření na nákazu covidem-19 není vhodné s dítětem nikde cestovat a ani navštěvovat ordinaci lékaře. Vše zkuste vyřešit telefonicky. Je možné, že vás pediatr pošle na testy, které buď nákazu potvrdí, či ji vyvrátí. V případě výrazného zhoršení zdravotního stavu (dítě je dušné) přivolejte záchrannou službu.
Kdy je vhodné provést test prokazující nákazu koronavirem?
Lidia Stopyra nedoporučuje provádět test u dítěte hned první den po nástupu příznaků. Může být totiž falešně negativní. Ideální doba k vyšetření je třetí až čtvrtý den po předpokládaném nakažení. Po této době totiž může dojít k úplnému odeznění příznaků (i přesto je však vhodné nechat potomka testovat).
V případě negativního výsledku můžete dítě poslat do školky či školy a v momentu, kdy bude výsledek pozitivní, je potřeba vaši ratolest ponechat deset dní v karanténě (dle ČR). Po uplynutí karantény se zpravidla provádí ještě jeden test. Pokud je negativní, může se dítě navrátit do vzdělávacího zařízení na základě rozhodnutí lékaře.
Rodič zůstává v karanténě s dítětem
Zcela logicky by měl spolu s dítětem zůstat v karanténě i jeho rodič, nebo rodiče a rovněž by měli být testovaní. V případě, že jsou otec, matka, či sourozenci negativní, je potřeba dodržovat zvýšená hygienická opatření (oddělené místnosti, časté mytí a dezinfikování rukou, dezinfekce povrchů a podobně).
Jak dítě co nejlépe ochránit před nákazou?
Polská lékařka Lidia Stopyra tvrdí, že svého potomka nikdy nemůžete stoprocentně ochránit před možnou nákazou koronavirem, pokud chodí do školky, či školy. V případě, že je dítě starší tří let, je nutné, aby nosilo roušku v kolektivu svých spolužáků a také si častěji umývalo a dezinfikovalo ruce.
Pakliže zaregistrujete neobvyklé chování a příznaky, nechte raději nemocné dítě doma. Vhodné je ho očkovat proti chřipkovému onemocnění. Nejste si snad jistí, zda je dítě skutečně nakažené covidem-19? Prokonzultujte jeho stav s ošetřujícím lékařem po telefonu.