Psycholog odhalil, jaké typy chování vedou k 90% rozvodů. Pokud se v nich poznáváte, měli byste zpozornět

Fotografie: Freepik

Na základě několika druhů chování může odborník na vztahy za pouhých 15 minut předpovědět, zda budou partneři stále spolu i po pěti a více letech. Zjistěte, jestli neděláte stejně chyby.

Každé manželství má své problémy a těžká období, které ho mohou zničit. Existuje ale způsob, jak to napravit. Vědci zjistili, že existují čtyři typy chování, kterých byste se měli vyvarovat. Díky tomu můžete významně snížit riziko rozvodu. Jedná se o vinu, eskalaci, podceňování a odcizení. Pokud se těmto faktorům vyhnete, může žít ve spokojeném a láskou naplněném vztahu, který bude trvat a fungovat po mnoho let. Rozvádět se zajisté nechcete a přijít o svého partnera také ne.

Fotografie: Freepik

Obviňování

Je to velice jednoduché. Jedním z hlavních důvodů k rozvodu je tendence obviňovat partnera bez úplných informací. Nejprve je nutné klást správné a důležité otázky předtím, než vyvodíte závěry a začnete partnera bezdůvodně obviňovat. Pokud si chcete s partnerem zachovat zdravý a milující vztah, musíte se naučit mu důvěřovat a přestat si vždy myslet, že udělal něco špatně.

Fotografie: Freepik

Pokud někomu důvěřujete a chování se k němu s úctou, vždy se bude chtít zlepšovat a ospravedlňovat vaši víru v něj, i když občas udělá chybu. Tu někdy uděláme každý a neměli bychom dělat i z malé chyby velký problém. Ostatní lidé ne vždy splní vaše očekávání, takže pokud narazíte na problémy, stojí za to se nad sebou zamyslet a ujistit se, že se k partnerovi chováte férově. Pokud ne, měli byste přehodnotit své závěry a zkusit to ještě jednou.

Eskalace

Ti, kteří mají tendenci zhoršovat konflikty, se více zajímají o obranu své pozice a přenesení viny na svého partnera. Takové chování v mnoha případech vytváří jakýsi obranný mechanismus, který nejenže nepřináší žádný užitek, ale také vám postupně zničí celý vztah. Vždy se snažte porozumět a poté společně hledat řešení daného problému. Ovládání svých emocí je v tomto případě základem k úspěchu.

Fotografie: Freepik

Podceňování a odcizení

Podceňování partnera, stejně jako ostatní modely chování, jednoduše posiluje dynamiku vítězství a prohry, což na konec vede k rozvodu. Podceněním partnera ho diskreditujete a oslabujete. Zavřete oči před jeho kladnými vlastnostmi a věnujete větší pozornost negativním aspektům, předpokladům a předsudkům. Z krátkodobého hlediska toto chování může být efektivní, ale dlouhodobě může zničit sebeúctu vašeho partnera.

Odcizení spočívá v tom, že člověk neustále odmítá vyvinout veškeré úsilí k vyřešení stávajícího problému. Někdy je chování pasivně agresivní, jindy otevřeně agresivní. Jakékoli z těchto chování zahrnuje kontrolní mechanismus určený pro manipulaci s partnerem a odnímání části jeho energie. Takto ovšem zdravý a kvalitní vztah fungovat nemůže. Chcete-li, aby váš vztah přetrval, musíte své chování nasměrovat požadovaným směrem. S partnerem musíte při řešení problémů spolupracovat, ctít ho a uspokojit také jeho potřeby. Jednoduše se musíte stát jedním týmem a nemířit proti sobě.

Zdroj: Insider

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]