Psychologický test: Jaký máte vztah ke svým blízkým? Vyberte si obrázek rodiny, který je vám nejbližší

psychologický test

Rodinné vztahy jsou v životě jedním z nejdůležitějších aspektů. Rodina, ve které jedinec vyrůstá formuje jeho osobnost. Jaký máte náhled na vaši rodinu a vztahy s vašimi nejbližšími?

Říká se, že každý člověk ve své rodině opakuje scénáře a postoje, které mu byly vštípeny v dětství jeho rodiči. Abyste byli schopni prolomit některé vnitřní bariéry a omezující vzorce, je nutné tvrdě pracovat na vlastním seberozvoji a sebepoznání. Tento psychologický test napoví, co je pro vás ve vaší rodině důležité a jak přistupujete ke vztahům s vašimi blízkými. Vyberte si jednu ze tří siluet rodiny, která vás nejvíce přitahuje.

Rodina číslo 1

Patříte k lidem, kteří jsou vždy připraveni pomoci ostatním v nesnázích a těžkých situacích. Pozitivně tak ovlivňujete vztahy s vašimi blízkými, kteří od vás pociťují podporu a vědí, že se na vás mohou kdykoliv spolehnout. Vždy tu budete, abyste jim podali pomocnou ruku. Lidé jako vy mají dar činit svět lepším, protože jste si dobře vědomi toho, že pokud nejsou spokojení lidé kolem vás, nemůžete být spokojeni ani vy.

Tento přístup však může mít i svá úskalí. Někdy pro vás může být těžké určit hranici mezi ochotu pomáhat a řídit ostatním život. To je věc, na kterou byste si měli dávat pozor a respektovat osobní hranice ostatních. Naslouchejte svým blízkým a pokud o vaši pomoc v některých situacích nestojí, nechte je, ať si problém vyřeší sami.

Rodina číslo 2

Pro vás je ideální rodina založená na lásce, která vydrží až do konce života a na vztahu mezi partnery, ve kterém panuje upřímný respekt a péče o sebe navzájem. Rodina a manželství mají pro vás větší význam než kariéra. Rodina je středem vašeho života a velice si ceníte možnosti pečovat o druhé a vytvářet kolem sebe atmosféru tepla, pohody a štěstí.

rodiče objímají dceru
Fotografie: Freepik

Jste mimořádně loajální, empatičtí, laskaví a spolehliví přátelé, což je vzácný dar. Měli byste si však dávat pozor na upřímnost kolem vás. Ne všichni jsou stejní jako vy a někdy se může stát, že lidé budou vaši laskavosti a důvěry zneužívat. Stanovte si hranice a naučte se říkat ne. Uchráníte se tak před emocionálním zklamáním či zneužitím.

Rodina číslo 3

Jste velmi zamyšlený a uvážlivý člověk, který pečlivě zvažuje všechny klady a zápory před tím, než přistoupí k jakémukoliv jednání. Nejste povrchní, mnohem více vás zajímá to, co je uvnitř. Věříte také, že všichni by měli k rodinnému štěstí a pohodě přispívat rovným dílem. Máte velmi vyvinutý smysl pro spravedlnost. Jste rozumný člověk, který nezatěžuje své blízké emočními výlevy, což je vaše velké plus.

Naproti tomu může být příliš rozumu i na škodu. Možná vám někdy chybí vřelost a něha, kterou by si vaši blízcí rozhodně zasloužili. Zkuste se proto zaměřit na rozvoj této stránky. Ukažte jim, že je milujete i v malých obyčejných gestech, kterými možná vaše rozumová stránka pohrdá. Objetí, polibek nebo pochvala, dokáží změnit mnohé.

Bez ohledu na to, kterou rodinu si vyberete, je důležité věnovat pozornost osobnímu růstu a seberozvoji, který vám umožní být lepším partnerem, rodičem i přítelem. Každý má své vlastní výzvy a překážky, které je třeba překonat, aby mohl dosáhnout harmonie a štěstí ve vztazích. Všichni jsme jen lidé a děláme chyby. Je však důležité se z nich poučit, nic si nevyčítat a nepřestat to zkoušet znova a lépe.

Zdroj: PsychologyToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]