Rakovina tlustého střeva může být dlouhou dobu nenápadná. Naučte se sledovat své tělo a hledat možné příznaky dokud je čas

Fotografie: Freepik

Každý rok přibývají tisíce nových případů této nemoci. Rakovina tlustého střeva je vzhledem k pomalé a často tiché progresi onemocnění velmi nebezpečná a je třeba věnovat pozornost určitým příznakům, které by vás měly dovézt včas k lékaři.

Právě rakovina tlustého střeva bývá jednou z nejnebezpečnějších. Ročně na ni zemřou stovky lidí – na vině je často právě to, že se nepodaří nemoc včas odhalit, aby mohla být léčena. Onemocnění se obvykle rozvine, když se na vnitřní stěně konečníku nebo tlustého střeva objeví polypy. Zpočátku se může jednat o snadno řešitelný problém, který ale později přeroste ve vážné potíže.

Jaké jsou rizikové faktory?

Existuje hned několik rizikových faktorů, které mohou podporovat rozvoj kolorektálního karcinomu. První je jednoznačně rodinná anamnéza tohoto onemocnění. Pokud se tato nemoc vyskytuje u vás v rodině, je důležité včas myslet na prevenci. Dále může rozvoj nemoci podpořit i jiná choroba – například ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, Lynchův syndrom nebo jiné dědičné onemocnění trávicího traktu.

Dalším rizikovým faktorem může být i náš životní styl. Může se jednat o nadměrnou konzumaci alkoholu, kouření, nadváhu nebo obezitu, fyzickou nečinnost či sedavý životní styl, stejně jako nadměrný příjem červeného masa a chybějící zdroje vlákniny.

Fotografie: Freepik

Jaké jsou příznaky?

Příznaky mohou signalizovat i jiné onemocnění, proto je nemožné nemoc diagnostikovat bez pečlivého vyšetření lékařem. Pociťujete-li ale tyto příznaky, je to rozhodně důvod proč jít k lékaři a nechat se odborně vyšetřit. Jedná se především o náhlé nebo trvalé problémy s průchodností střev. Dále zahrnuje tyto obtíže:

  • Zvracení
  • Trvalý průjem
  • Zvyšující se objem břicha
  • Zácpa
  • Neustálá a naléhavá potřeba mít stolici, zejména ráno
  • Neúčinné a bolestivé namáhání při vyprazdňování
  • Falešné nutkání k vyprázdnění nebo pocit nedostatečného vyprázdnění po použití toalety

Závažným příznakem je také přítomnost krve ve stolici. Toto krvácení však bohužel nebývá viditelné pouhým okem a vyžaduje provedené speciálního testu. V dnešní době se však již v rámci prevence nabízí starším lidem minimálně jednou do roka.

Fotografie: Freepik

Preventivní screening

Cílem screeningu je snížit úmrtnost na tento typ karcinomu. V tomto smyslu umožňuje detekovat a odstranit polyp dříve, než se zhorší, nebo detekovat nádor v rané fázi. Doporučuje se především lidem mezi 50 a 74 lety. Cílem je zjistit přítomnost krve ve stolici, která je závažným příznakem detekujícím tento typ onemocnění. Pokud máte možnost se takového vyšetření zúčastnit, rozhodně neváhejte.

Léčba

Léčba se vždy volí podle rozsahu onemocnění a stádia, kdy je zachyceno. Pokud se nemoc podaří objevit včas, bývá prognóza pozitivní a rakovinu se většinou podaří zastavit a pacienta zcela vyléčit. Obvykle dochází k chirurgickému odstranění celého nádoru a až 80 % pacientů se pak vrátí k běžnému životu. Později je společně s chirurgickým odstraněním třeba přistoupit také k chemoterapii a radioterapii.

Další možností léčby je biologická léčba. Ta našemu imunitnímu systému napomáhá ničit zhoubnou nádorovou tkáň a brání nádoru šířit se do zatím nepostižených částí těla.

Nejhorší situace nastává v případě, kdy se nemoc rozšířila a v těle lze najít vzdálené metastázy. Tehdy už nelze nemoc zcela vyléčit a řeší se spíše akutní úleva od obtíží.

Fotografie: Freepik

Prevence

Nemoci lze zabránit vhodným životním stylem. Pokud máte rodinnou anamnézu zatíženou tímto typem onemocnění, je nutné nejen docházet na pravidelné kontroly, ale také udělat určitá režimová opatření:

  • Omezte příjem alkoholu
  • Omezte solení
  • Omezte konzumaci živočišných tuků
  • Omezte konzumaci červeného masa
  • Jezte více ryb, zeleniny a vlákniny
  • Kontrolujte stav své stolice

A především se nebojte navštívit lékaře, pokud budete mít sebemenší pochybnosti o svém zdravotním stavu.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]