Rychlé a jednoduché rozdělání ohně bez sirek, stačí pár hřebíků a jeden citron

Elektřina je jako malé kouzlo. Zdánlivě z ničeho se vytvoří energie, která dokáže doslova rozhýbat svět. Ačkoliv je dnešní svět přesvědčen, že současná společnost je ve využívání elektrické energie v historii první, opak je pravdou a elektrolytické baterie používané na pokovování předmětů, byly nalezeny v tisíce let starých vykopávkách.

A na podobném principu, jaký použili dávní předkové k vygenerování elektřiny za pomoci chemické reakce, funguje také pokus s výrobou elektřiny za pomocí citrónu. A díky elektrickému výboji pak dokážeme zapálit i oheň, aniž bychom měli k dispozici sirky nebo zapalovač. Potřebujeme k tomu jenom pár jednoduchých pomůcek.

Party s citrónovou elektřinou

Princip výroby elektřiny chemickou reakcí je rozklad určitých prvků v kyselém prostředí. V našem případě použijeme základních pár předmětů, jako je šest měděných džínových cvočků, šest malých zinkových hřebíčků, kus drátu a kousek ocelové vlny. Elektřina je generována oxidační redukcí, což je druh chemické reakce, k níž dochází při rozpouštění zinku a mědi v kyselině. Citrón sám o sobě elektřinu generovat neumí, ale ve spojení s těmito prvky to jde snadno.

Z citronové baterie můžeme dostat napětí až o jednom voltu. Začneme tím, že do citrónu zapícháme hřebíčky, a to tak, že vytvoříme jednu řadu zinkových hřebíků a asi půl až centimetr vedle zase řadu měděných cvočků ve stejném počtu, kolik je těch zinkových.

Drátek nastříháme na kousky dost dlouhé na to, aby se jimi daly diagonálně propojit měděné cvoky se zinkovými hřebíky a na konci je párkrát otočit dokola, aby držely.

Tímto způsobem propojíme drátky šikmo vždy první měď s druhým zinkem. Jeden zinkový hřebík zůstane volný a z druhé strany jeden měděný také.

Elektrický zkrat vytvoří oheň

Nakonec vezmeme dva odizolované drátky a jejich konce oholíme. Jeden konec každého drátu připojíme ke hřebíkům, které zůstaly volné. Jeden drát k mědi a druhý drát k zinku. Připravte si materiál na podpal, nejlépe tenké větvičky a kousek kůry, které se snadno vznítí.

Na tento materiál pak položte kousek ocelové vlny a oběma volnými konci izolovaných vodičů se dotkněte vlny. Vytvoříte zkrat. Sledujte, jak se tím ocelová vlákna zahřívají, až od nich nakonec chytne připravený hořlavý materiál na ohníček.

Není to sice nejjednodušší způsob rozdělání ohně, nicméně pár hřebíčků a kus drátu v Kápézetce (KPZ – krabička poslední záchrany) nezabere téměř žádné místo a citrón se dá najít téměř všude. A navíc tím můžete skvěle zamachrovat před kamarády.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]