Jak se každé ráno vyhnout škrábání ledu z čelního skla: Starý řidičský trik funguje dodnes

Fotografie: iStock

Je chladné zimní ráno a jako obvykle se chystáte do práce. Jenže jen co vyjdete ven, najdete auto pod vrstvou ledu. Povzdechnete si, protože víte, co vás čeká. Tento starý řidičský trik ovšem funguje i dnes.

Musíte zvládnout nastartovat a následně celý vůz oškrábat, především přední sklo. I se slušnou škrabkou je tento proces velmi nepříjemný a hlavně zdlouhavý. A vy obvykle zase tolik času nazbyt nemáte. Protože se to ale nestalo prvně a zdaleka nejen vám, existuje hned několik receptů, jak se otravné paralyzující vrstvy zmrzlé vody zbavit. A také předejít tomu, aby se na veškerých sklech vašeho auta vůbec tvořila. Takže jak toho dosáhnout?

Ručníky a riziko horké vody

Existují postupy mechanické i chemické. Jedna z uživatelek doporučuje jednoduše dát na přední sklo ručníky, pochopitelně předem, tedy ideálně na noc. Následkem toho namrznou ony, ale ne sklo. Ráno je prostě sundáte a můžete rovnou vyrazit za svými povinnostmi. Některé zdroje doporučují horkou vodu, což je ale z fyzikálního hlediska nesmysl. Prudká změna teploty totiž vede akorát k popraskání celého skla, takže jen ke vzniku dalšího problému.

Platí to ovšem hlavně pro novější auta, jejichž skla jsou montována jiným způsobem. Konkrétně s gumovým krajem, který je schopen vydržet prudkou změnu vnitřního napětí po nalití horké vody. Novější vozy mají skla jiného typu a tam je riziko popraskání mnohem vyšší. Ohřívání skla má něco do sebe, ale je potřeba ho provést postupně. Na sklo pozvolna nalévejte vodu o teplotě nejvýše 30 stupňů Celsia a led se začne postupně uvolňovat.

@kirstenparryx Like a crisp😅🥶 #fyp #frozen #ukweather ♬ original sound – Kirsten Louise Parry

Sprej pro strýčka Příhodu

Ideálním postupem je ale něco, co v první řadě namrznutí zabrání. Můžete si samozřejmě koupit různé nemrznoucí spreje, vystačíte si ale i s tím, co najdete v každé běžné kuchyni. Do prázdné lahve s rozprašovačem jednoduše nalijte roztok. Máte na výběr hned ze 3 možností:

  • octový roztok: tři díly octa, jeden díl vody;
  • alkoholový roztok: jeden díl vody a dva díly denaturovaného lihu;
  • solný roztok: 4 šálky destilované vody, 2 lžičky soli bez jódu a vařit po dobu 20 minut.

Všechny tři směsi mají nižší teplotu tuhnutí, než je u vody, mrznou tudíž při výrazně nižších teplotách. Jestli vás potká zvláště třeskutá zima, bude potřeba situaci vyřešit jinými způsoby. Tento rozmrazovač si nechte doma, uložením ve voze snížíte jeho efektivitu. Na noc směs nastříkejte na všechna okna a ráno si užívejte jedno z mála vozidel bez ledu.

Zdroj: TheSun