I trouba na pečení vyžaduje náležitou a důkladnou péči. Některé hospodyňky si však neví rady s usazeninami, které uplývají na skleněném průzoru dvířek. Jakmile se totiž tuk neodstraní ihned, zaschne a je velmi složité jej posléze odstranit. My pro vás máme velmi praktický trik, díky kterému se vám to podaří. A vaše trouba se bude lesknout novotou!
Co budete potřebovat k čištění skla ve dvířkách trouby?
Než se pustíte do péče o troubu, připravte si následující pomůcky:
- hadr na podlahu
- izolační pásku
- ocet a vodu
- rozprašovač
- jedlou sodu
- hadřík nebo houbu na nádobí
- kartáč nebo ruční vysavač
Jak postupovat při čistění skleněného průzoru trouby?
Než začnete s čištěním trouby, položte pod dvířka hadr na podlahu. Pak přikryjte horkovzdušné otvory izolační páskou a na skleněný povrch dvířek uvnitř trouby nastříkejte rozprašovačem roztok z octa a vody (ředěný v poměru 1:9).
Na tekutinu následně nasypte jedlou sodu a rozprostřete po celé ploše. V dalším kroku nastříkejte octovou směs opět na jedlou sodu, aby získala konzistenci pasty.
Nechte působit čtvrt hodiny, a nakonec setřete nečistoty hadříkem, nebo houbičkou. Upozornění na závěr: Zabraňte odplavování jedlé sody vodou. K jejímu shromáždění použijte kartáč a k odstranění ideálně suchý hadřík z mikrovlákna, nebo ruční vysavač.
Další tip, jak omýt účinně povrch trouby
Uplývající mastnotu uvnitř trouby velmi dobře uvolní i citronová voda. Do ohnivzdorné misky nalijte vodu, dále do ní nakapejte dostatečné množství citronové šťávy, přidat můžete i dužinu a nádobu s tekutinou vložte do předehřáté trouby na 170 stupňů Celsia.
Nechte vypařovat asi dvacet minut a poté misku vyjměte. Uvolněné nečistoty následně setřete hadříkem, nebo houbičkou. Váš spotřebič tak bude vypadat téměř jako nový a citron kromě jiného příjemně provoní vnitřek trouby.
Úvodní Fotografie: Freepik