Pokojové rostliny vyžadují odlišnou péči jak v zimě, tak v létě. A právě na letní měsíce se nyní detailněji zaměříme. Jak tedy podpořit co nejlépe růst pokojových rostlin během letního období? Poradíme vám.
Praktické rady, které podpoří dobrý růst pokojových rostlin
Každá rostlina potřebuje jinou péči, proto přinášíme přehled těch nejběžnějších pokojových, inspirujte se.
Orchideje: tyto krásně kvetoucí rostliny v létě zalévejte jednou za 7 až 10 dní. Zálivku provádějte tak, že do květináče nalijte dostatek vody, nechte rostlinu nasát potřebnou vláhu asi dvacet minut a přebytečnou tekutinu slijte. Jednou za čas je možné květinu hnojit speciálními přípravky. Orchideje také potřebují velký květináč, který propouští světlo ke kořenům. Suché stonky a kořínky odstřihněte.
Fíkus: tuto odolnou pokojovou rostlinu postačí v letních měsících zalévat jednou týdně. Přebytečnou vodu z květináče raději odlévejte. Fíkus nemá v oblibě vlhkost.
Kulkas zamiolistý: je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou pro svůj netypický až exotický vzhled. V létě jej umístěte na parapet, aby měl dostatek světla. Dařit se mu ale bude i ve stínu. Rostlina je to také velmi prospěšná, jelikož údajně pročišťuje ovzduší. Doporučuje se tedy pěstovat ji v ložnici. Zálivku provádějte mírnou a občasnou. Kulkas zamiolistý totiž hůře snáší přebytečnou vlhkost.
Kořenokvětka: někdy nazývaná i jako Aspidistra. Tuto pokojovou rostlinu zalévejte jen tehdy, když je půda v květináči opravdu suchá až popraskaná. Jedná se o rostlinu velice odolnou a nenáročnou. Její listy jsou krásně zelené i přesto, že její substrát je zcela vyschlý.
Jak pečovat o další druhy pokojových rostlin?
Velmi oblíbenou pokojovou rostlinou je také takzvaný tchýnin jazyk, který je doslova nesmrtelný. Na zálivku není rostlina náročná a potřebuje vody opravdu malé množství. Dařit se jí bude na slunných místech v bytě. Proto využijte léta a umístěte ji na parapet k oknu. Další zajímavou pokojovou rostlinou je nolina neboli sloní noha. V letních měsících tuto bujnou palmu zalévejte jednou za 7 až 10 dní. Počítat musíte v interiéru s tím, že tato rostlina někdy dorůstá až dvou metrů. Rostlinou převislou, která se často pěstuje v bytech je potosovec.
Snese hodně slunečního svitu a potřebuje mírnou zálivku. Pokud doma pěstujete ledviník, můžete si občas připadat jako v lese. Tato krásná kapradina potřebuje hodně světla a dostatečnou zálivku, jinak velmi rychle usychá. Jestliže máte v bytě sušší vzduch, je nutné jej zvlhčovat, aby ledviník prospíval.
V některých domácnostech je možné natrefit i na takzvanou diefenbachii. V létě ji klidně vystavte v bytě na sluníčko a zalévejte ji opatrně, nemá ráda přehnanou vlhkost. Opatrně si však počínejte s diefenbachií, pakliže máte doma čtyřnohé mazlíčky a děti. Je totiž poměrně dost jedovatá.
Fotografie: Akira Channel