Přičiny srdečního selhání se mohou u žen a mužů výrazně lišit. Dbejte zvýšené opatrnosti

Fotografie: Freepik

Infarkt nebo srdeční selhání je způsobeno ucpáním tepen, které přivádějí o našeho srdce krev, ale i kyslík. Následkem infarktu může dojít až k destrukci srdečního svalu.

Srdeční selhání je nejčastěji způsobeno krevní sraženinou, která ucpe hlavní tepnu zásobující naše srdce. K selhání může dojít náhle, nebo postupně a to tak, že se tepna pomalu ucpává a dochází tak ke zpomalení průtoku krve. Z tohoto důvodu není srdeční sval dostatečně okysličen a postupně se stává nekrotickým a postupem času dojde k jeho zástavě.

Fotografie: Pexels

Zástava srdce pro nás znamená smrt

V případě, že na sobě pozorujeme příznaky srdečního selhání, musíme ihned zavolat lékařskou pomoc. Pokud totiž dojde k tomu, že se naše srdce zastaví, jsme vážně ohrožení na životě. Jedině včasný a odborný zásah zdravotníka nám v tomto případě dokáže život zachránit. I proto je vhodné znát příznaky, podle kterých můžeme blížící se zástavu srdce poznat ještě dříve, než nastane.

Fotografie: Pexels

Rozšířeným mýtem je, že infarkt postihuje více muže než ženy. Není tomu tak, na srdeční selhání zemře v průměru každá třetí žena, což je ve skutečnosti větší procento než úmrtí na velmi rozšířenou rakovinu prsu. Problémem ale je to, že u žen se infarkt myokardu projevuje jinak, než u mužů. Často tedy dochází k záměně příznaků a nebo dokonce k tomu, že příznaky, které nás na onemocnění upozorňují, zcela přehlížíme.

Příznaky se u mužů a žen velmi liší

Mezi nejčastější příznaky, podle kterých srdeční selhání poznáme, se řadí pocit tlaku na hrudi, silné bolesti vycházející z hrudníku a vystřelující do naší levé paže, zvýšené pocení, nevolnost a pocit na zvracení. Velmi často se k bolesti přidávají také problémy s dýcháním a máme pocit, jako bychom nemohli popadnout dech. Následkem toho velmi často dochází také k omdlení.

Fotografie: Pexels

U žen byly pozorovány příznaky zcela odlišné. Jedná se především o náhlou a velmi intenzivní únavu, až celkové vyčerpání, neobvyklou dušnost po fyzické námaze, nevolnost, pocit tlaku na hrudi a hlavně bolest mezi lopatkami.

Pokud patříme do rizikové skupiny, měli bychom si na výše zmíněné příznaky dát pozor. Vznik infarktu podporuje nadměrná konzumace tabákových a alkoholických produktů, stres, sedavý styl života nebo zvýšený cholesterol.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]