Existuje mnoho nemocí a poruch, které byste měli znát, protože se s nimi můžete kdykoli setkat. Trombóza je zaručeně jedním z těchto případů. Potkat může kohokoli a může vás dokonce stát život.
Trombóza je považována za velmi vzácný vedlejší účinek očkování vakcínou AstraZeneca. Případy byly také identifikovány ve Spojených státech s vakcínou Johnson & Johnson. Co byste měli vědět o tvorbě této krevní sraženiny? Existují nějaké příznaky, na které je třeba dávat si pozor? Odpovědi vám nabízí Dr. Sebastian Marciano, praktický lékař z Paříže.
Po mnoha zklamáních, která utrpěla anglo-švédská vakcína, se mnoho lidí začalo zajímat o žilní trombózu. Ta pochopitelně hrozí i mimo očkování, ale je stejně vzácná. V rozhovoru pro Journal des Femmes poskytuje Dr. Marciano aktuální informace o své diagnóze, příznacích a léčbě této poruchy. Podívejme se na základní informace, které by měl znát každý.
Co je to trombóza?
Trombóza je neobvyklá přítomnost krevní sraženiny, která způsobuje částečné nebo úplné ucpání tepny nebo žíly, což často vede k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici. Mluvíme pak o flebitidě nebo žilní trombóze. Flebitida je tvorba trombózy v žíle v mozku, paži nebo noze a souvisí s abnormální srážlivostí.
V tomto případě existuje riziko, že krevní sraženina způsobí ucpání plicní tepny a způsobí plicní embolii. Tento stav může být život ohrožující, protože sraženina brání správné vaskularizaci plic a jejímu okysličování.
Jaké jsou rizikové faktory pro krevní sraženinu?
Žilní nedostatečnost a hyperkoagulabilita krve patří mezi základní rizikové faktory, na které doktor Inserm upozorňuje. První vede k nedostatečnému výkonu žilní sítě a týká se téměř 18 milionů lidí ve Francii, zejména žen. Často vyvolává pocit tíhy v nohou, nafialovělých nebo modrých žil pod kůží nebo křečových žil. Hyperkoagulabilita krve, která podporuje tvorbu trombu, může být důsledkem několika příčin, např.:
- genetika, dlouhá nehybnost (odpočinek v posteli, operace, dlouhá cesta atd.),
- těhotenství,
- kouření, některé léky (hormonální antikoncepce),
- stáří, obezita.
Jak ji rozpoznat a léčit?
Trombus obvykle vede k neobvyklé bolesti postižené končetiny, jak uvádí doktor Marciano. V případě flebitidy uvádí určité evokující znaky, mezi které patří zejména jednostranná bolest lýtka, otok související s dilatační žílou, otok, zčervenání nebo zfialovění nohy. Často se objevuje také mírná horečka. Objevit se ale může i dýchavičnost, kašel, bolest na hrudi. Prakticky jakékoli respirační příznaky, které se projevují u jedince s flebitidou, mohou souviset s plicní embolií.
V případě podezření rychle vyhledejte lékařskou pomoc, aby se předešlo možným komplikacím. Lékaři používají Wellsovo skóre ke stanovení diagnózy žilní trombózy dolních končetin a k určení pravděpodobnosti, že hluboká flebitida bude postupovat k lékařské pohotovosti. Léčba probíhá většinou ambulantně perorálními antikoagulanty, které sraženinu rozpustí.
Zdroj: Healthline