Truskavec pochází z čeledi rdesnovitých (Polygonaceae). Tato rostlina je prakticky celosvětově rozšířená a čítá asi padesát různých druhů. Některé z nich jsou dokonce považovány zahrádkáři za plevel. V Česku je nejvíce k vidění truskavec obecný, truskavec ptačí a truskavec vesnický. Jedlý je především truskavec obecný. K použití se sbírá jeho kvetoucí nať a největší účinky má v období léto až podzim.
Truskavci se daří hlavně v místech, kde je půda smíšená s pískem, nebo štěrkem. Mnoho lidí tuto rostlinu často míjí, protože ji nezná. Přitom je to ceněná bylina všestranného upotřebení. Používá se například k vaření kašovitých pokrmů, nebo k zhotovení jemné mouky. Mnozí odborníci doporučují tuto bylinu užívat ve formě různých odvarů a výluhů hlavně u lidí s revmatismem, dnavou nemocí, nebo artritidou.
Rostlina má totiž silný diuretický účinek a podporuje tak vylučování kyseliny močové z těla. Skvělý je truskavec i jako prevence vzniku osteoporózy, nebo aterosklerózy. Podporuje přirozenou elasticitu cév díky obsaženému křemíku a flavonoidům. Ač je truskavec na příliš známý, je to skvělý a všestranný pomocník co se týká prevence nemocí a udržení zdraví.
Jak truskavec užívat
Jak již bylo uvedeno, truskavec je možné použít na různé odvary, výluhy, nebo ho lze konzumovat ve formě čerstvé šťávy. Vždy je vhodné se před jeho požitím poradit s lékařem. Výluh z čerstvé rostliny určený k pití zhotovíte jednoduše tak, že do 250 mililitrů převařené vody umístíte dvě polévkové lžíce truskavce a necháte asi půl hodiny louhovat.
Doporučuje se popíjet alespoň tři šálky denně před jídlem. Odvar ze sušeného truskavce získáte smícháním čtyř lžic sušené byliny s půl litrem vody. Vaříte asi 30 minut a po zchladnutí popíjíte maximálně dva šálky denně.
Hojivý účinek truskavce
Truskavec je vhodný i na léčení různých druhů ran. Na obklady a k omývání lze použít tento roztok: 75 gramů sušené byliny smícháte s litrem bílého vína a necháte svařit zhruba na polovinu objemu tekutiny.
Pak tekutinu aplikujete na gázu a přikládáte na krvácející, nebo špatně se hojící rány. Pomocí čistého lihového alkoholu je možné zhotovit i tinkturu, která vám vydrží až dva roky. Potřebovat na ni budete asi 20 gramů sušeného truskavce a 100 mililitrů alkoholu. Necháte macerovat asi 10 dnů a pak truskavec odstraníte a nalijete tekutinu do uzavíratelných lahví. Během macerování směs několikrát denně promíchávejte.
Protizánětlivý účinek čerstvé šťávy
Truskavec je výborný i na jakékoliv druhy zánětlivých procesů v těle. Působí jako podpůrný prostředek během jejich léčby. Když z čerstvého truskavce vymačkáte šťávu a přecedíte přes jemnou gázu, je možné ji použít i k vyplachování dutiny ústní, nebo při paradontózách. Po aplikaci je nutné 30 až 40 minut nejíst a nepít. Skvěle šťáva z truskavce pomůže i při stavění krvácení z nosu, pokud ji nalijete na tampon a umístíte jej na sliznici. Výborně se hodí i pro lidi, co se léčí se záněty žil, nebo křečovými žilami.
Účinný i při gynekologických potížích
Zbystřit by měly obzvlášť ženy, které mívají bolestivé a silné menstruační krvácení, či trpí na různé záněty a nepříjemné výtoky. Odvar z truskavce totiž také v těchto případech dokáže pomoci.
Fotografie: Freepik, Pixaby