V případě, že pěstujete na zahrádce, nebo v bytě okrasné a voňavé fialky, můžete se potýkat vlivem nepříznivých podmínek s jejich uvadáním. Květiny však lze před uhynutím ochránit tak, že je jednoduše přesadíte. Postup je velice snadný.
Proč fialky začnou uvadat?
Fialky mohou neprospívat z mnoha různých důvodů. Jedním je například to, že se u nich rozvinula rostlinná choroba. Ta způsobí celkové hynutí rostliny. Její listy budou žloutnout a květy uvadat.
Dalším problémem může být nadměrné zalévání a stagnace vody v květináči, to následně způsobí hnilobu kořenů u květiny. V momentu, kdy si všimnete uvadání fialek, měli byste co nejdříve zasáhnout. A to nejlépe tak, že květiny přesadíte.
Jak přesadit fialky?
Fialky vyjměte z květináče a z jejich kořenů odstraňte důkladně veškerou půdu. Shnilé neelastické kořínky odstraňte seříznutím, nebo odstřižením. Zkontrolujte i stonek, zda není nahnilý a poškozené části seřízněte taktéž. Pak vyčkejte asi sedm minut, než stonek a kořeny mírně zaschnou. K ruce si pak vezměte dostatečně velký květináč a na jeho dno umístěte trochu rozmělněného polystyrenu.
Na něj navrstvěte speciální substrát na fialky. Uprostřed půdy udělejte důlek a vsaďte fialku. Zaházejte zbytkem substrátu a mírně přitlačte.
Okolí rostliny mírně pokropte odstátou vodou a květináč i s květinou zabalte do plastového sáčku, abyste vytvořili jakýsi malý skleník. Fialka tak lépe zakoření. Po pár dnech sáček odstraňte a pečujte o fialku, jak jste zvyklí.
Správná péče o fialky
Fialky potřebují k dobrému růstu dostatek slunečního svitu, ne však přímé slunce. Vyvarovat byste se měli umístění fialek na větrná místa, ta jim svědčit nebudou. Ideální teplota je pro rostliny kolem 20 až 24 stupňů Celsia. V zimě zvládne i 15 stupňů Celsia. Zálivku provádějte dle potřeby, pozor na přelití. V zimních měsících by mělo být zalévání střídmější. Hnojivo lze přidávat k rostlině jednou za měsíc.
Úvodní Fotografie: Freepik