Užitečné způsoby praní ručníků. Zapomeňte na konvenční prací prášky a vraťte ručníkům jejich původní měkkost a hebkost

Fotografie: Depositphotos

Jistě se všichni shodneme na tom, že není nic příjemnějšího, než mít nádherně hebké a měkké ručníky. Bohužel realita je taková, že při častém praní mají obzvláště agresivní čisticí prostředky tendenci poškozovat vlákna ručníků, což je činí nepříjemnými na dotek. Ručníku však lze vrátit jejich původní měkkost.

Mnoho lidí neví, že konvenční prací prostředky jsou důvodem toho, že jejich ručníky nejsou měkké a naopak tvrdnou, zapáchají a nejsou vůbec příjemné na dotek. Obsahují totiž látky, které vytváří na povrchu ručníku iluzi dočasné měkkosti, která však velmi rychle mizí a pod touto vrstvou jsou jen hrubá a poničená vlákna.

Fotografie: Freepik

Pomůže ocet

Vždy existují daleko efektivnější a ekonomičtější alternativy, a právě ocet je jednou z nich. Má také další vlastnosti, k nimž patří především perfektní dezinfekce a také eliminace vápenatých usazenin, které poškozují pračku i vaše prádlo. Je také velmi účinný proti nepříjemným pachům. Vše, co musíte udělat, je dát několik lžiček octa do přihrádky pračky určené pro aviváže. Skvělým bonusem je i to, že ocet oživí barvy vašich ručníků a dodá jim měkkost a svěžest.

Zkuste heřmánek

Heřmánek vám pomůže nejen k tomu, abyste si vy sami odpočinuli a relaxovali, ale také zajistí, aby byly vaše ručníky měkčí než kdy dříve, a to zcela přirozeným způsobem. Jak na to? Dejte vařit 1 litr vody a poté do něj vylouhujte sáček heřmánku, přesně stejný jako ten, který používáte pro své bylinné čaje. Jakmile vše vychladne, nalijte nálev do umyvadla s vodou a namočte do něj ručníky. Nechejte je asi 15 minut odležet v nálevu, poté je vyždímejte a nechte volně na vzduchu uschnout. Nevystavujte je přímému slunečnímu záření. Uvidíte, jak jemné a příjemné na dotek budou.

Fotografie: Freepik

Prášek do pečiva

Toto je další řešení problému zatvrdlých ručníků. Za tímto účelem dejte lžíci jedlé sody do umyvadla s vodou a nechte v ní namočit ručníky. Poté je vyždímejte a nechte uschnout volně na vzduchu. Díky prášku do pečiva dojde k úžasnému změkčení vláken, které byly zničeny drsnými chemikáliemi. Zároveň dojde také k odstranění nepříjemných pachů.

Sůl

Je známo, že sůl vyvažuje konzistenci vody, která je často plná usazenin a kalů. Právě ty jsou jedním z hlavních příčin tvrdosti vašich ručníků. Proto můžete do každého praní přidat trochu soli, aby vaše ručníky znovu získaly svou měkkost. Zkuste tento skvělý recept na dokonalý a šetrný prací prostředek. Budete potřebovat:

Fotografie: Freepik
  • lavor s vlažnou vodou
  • celou sklenici bílého octa
  • 30 g jedlé sody
  • 50 g jemné soli

Do lavoru namočte ručníky a dobře je ve směsi vymáchejte. Nechte je uschnout. Poté můžete zkusit malý trik: Vezměte si měkký kartáč a přejíždějte jím po každém ze svých ručníků. To poslouží ke „zvednutí“ vláken a jejich revitalizaci, což posílí pocit měkkosti a dodá vašim ručníkům úžasnou hebkost.

Zdroj: Better Homes & Gardens

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]