Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové byli svědky porodu, který v Evropě nemá obdoby

Fotografie: Petravesela79 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Opravdovou raritou se nyní mohou pochlubit ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Na svět tu totiž přišla vzácná identická trojčata.

Web TN informoval o narození velmi vzácných identických trojčat. Ta přišla na svět ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Šance přirozeně počít jednovaječná trojčata je přitom zhruba jen jedna ku dvě stě milionům. Není se tak co divit, že z narození tak vzácných dětí se neradovala jen maminka, ale i celá porodnice. V posledních letech však dochází k poklesu porodnosti a vícečetná těhotenství začínají být ještě větší vzácností.

Počet vícečetných porodů klesá

Ze vzácných trojčat se nyní raduje maminka i porodnice v Hradci Králové. 29letá Darina Janoušková tu porodila tři identické děti, a jak poznamenala, rozpoznat je mezi sebou nebude z počátku nic jednoduchého. Pravděpodobnost početí identických trojčat přirozenou cestou je přitom jen 1 : 200 milionům. Celkově se v České republice každoročně narodí jen 5–10 trojčat.

„V posledních letech sledujeme pokles počtu narozených vícerčat, což je způsobeno především úpravou pravidel pro asistovanou reprodukci,“ uvedl podle webu HradeckýDeník přednosta Porodnické a gynekologické kliniky FN HK Pavel Kopecký. I přesto zhruba polovinu vícečetných těhotenství má na svědomí právě asistovaná reprodukce.

trojčata

Matka porodila krásná trojčata. Brzy pocítila velkou bolest na hrudi. Lékaři dosud nic takového neviděli

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený TN.cz (@televizninoviny)

První česká paterčata se narodila v roce 2013

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se loni uskutečnilo celkem 2014 porodů, o rok dříve to bylo 2277 a v roce 2021 pak 2538. I tady, stejně jako v celé České republice, zaznamenávají trend poklesu porodnosti. Trojčata se tu po několika letech narodila i v loňském roce a dvojčat tu přivítali celkem 53. To je ale výrazný pokles oproti roku 2021, kdy se tu narodilo hned 81 dvojčat.

V roce 2018 se ve Fakultní nemocnici v Motole narodila po 15 letech také čtyřčata. Statistiky evidují jen 22 čtyřčátek, která se u nás narodila od roku 1950. V roce 2013 se pak v České republice narodila vůbec první paterčata. Na SvětěKreativity jsme psali také o jiném páru, kterému se narodily tři vzácné holčičky. Identická trojčata jsou skutečnou raritou, i ve světě se jich narodí každý rok jen pár.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*