Brambory se používají jako pokrm a příloha již po stovky let. Syrové jsou jedovaté, ale když se uvaří, chutnají skvěle v jakémkoliv stavu. Lidé mají nejraději bramborové kaše, pyré, nebo hranolky a krokety. Chutné jsou však i opečené, nebo na loupačku s tvarohem a máslem. V jídelníčku by rozhodně neměly chybět.
Proč jsou brambory tak prospěšné pro naše zdraví?
Nejprve si řekněme něco k samotným bramborám. Možná vás zajímá, proč by měly být součástí zdravého jídelníčku. Obsahují totiž vitamín C a také mnoho draslíku, hořčíku, vápníku, zinku, fluoru, fosforu, mědi a železa.
Pozitivně působí na svaly, klouby, ale také na pokožku, vlasy a nehty. Dokonce pomohou zlepšit imunitu a celkově zrelaxovat organismus. A v neposlední řadě působí příznivě na cévy a srdce.
Jak využít odvar z vařených brambor?
Určitě si čas od času nějaké ty brambory na loupačku nebo na kaši uvaříte. Pokud vyléváte standardně odvar, zcela jistě přestanete, až si přečtete tyto praktické informace.
Proti mšicím, které ohrožují úrodu
Vodu z brambor vařených ve slupce nechte vychladnout, pak ji přelijte do rozprašovače a aplikujte na rajčata, papriky, či okurky, které napadly mšice. Tento způsob ochrany rostlin je zaručeně odradí.
Proti poruchám trávení
K těmto účelům používejte zásadně odvar z loupaných a omytých brambor. Ten konzumujte například slazený medem. Nápoj je vhodný především pro ty lidi, kteří trpí žaludečními a duodenálními vředy. Kromě jiného má odvar i mírně projímavý účinek. Doporučuje se popíjet asi lžíci tekutiny před jídlem.
Jako prevence zápachu z úst a lék na záněty v ústech
Odvar z loupaných brambor lze použít i ke kloktání, v případě, že bojujete s nepříjemným odérem z dutiny ústní, nebo s angínami, afty a opary.
Jako tonikum na pokožku
Trpíte mastnou pletí? Osvěžte ji tedy oplachem bramborovou vodou.