Praní zvládne v dnešní době každý. S pomocí moderních praček, sušiček a kvalitních pracích prostředků je tato činnost mnohem jednodušší než dříve. Přesto se ale mnoho lidí dopouští několika chyb, které pak mohou mít vliv na to, jak vyprané prádlo po vyndání z pračky vypadá, voní a také jak dlouho nám oblečení vydrží. Pojďme se na některé časté chyby podívat blíže.
Drhnete skvrny
Pokud se stane, že si své oblíbené oblečení znečistíte, ať již potravinami, nápoji či jinou odolnou nečistotou, nejlepší je pokusit se skvrnu odstranit co nejdříve po jejím vzniku, než dojde k jejímu zaschnutí a vstřebání nečistot do vláken. To mnoho lidí ví, problém spočívá v tom, že při pokusu o odstranění skvrny jsme příliš agresivní a látku drhneme, často za pomoci kartáčku. To může zpodobit poškození tkaniny v okolí skvrny. Skvrnu vždy odstraňujte nejlépe pouze rukama či jemným hadříkem.
Košile perete se zapnutými knoflíčky a kalhoty naopak s rozepnutým zipem
I když se ponechání košil zapnutých může zdát jako dobrý způsob, jak zachovat tvar košile, bohužel to není pravda. Necháte-li košile či další oblečení zapnuté, může to způsobit uvolnění nití kolem knoflíkových dírek a také zvětšení těchto dírek. Proto vždy dbejte na to, abyste košile rozepli, a to i rukávy. Naopak oblečení se zipy perte vždy zapnuté. Perete-li totiž džíny, bundy či mikiny s rozepnutým zipem můžete při praní velmi snadno poškodit další oblečení.
Třídíte prádlo pouze podle barev
Před praním většina lidí třídí oblečení pouze podle barev, většinou na tři skupiny, světlé, barevné a tmavé. Kromě toho je ale vhodné oblečení třídit také podle materiálu, prát totiž tvrdé a těžké oblečení jako džíny či bundy s lehkými a jemnými halenkami, rozhodně není dobré.
Používáte příliš pracího prostředku
Pokud zastáváte názor, že větší množství pracího prostředku vašemu prádlu prospěje, jste na omylu. Výsledek může být spíš opačný, ve skutečnosti může nadbytek pracího prostředku způsobit, že se v oblečení díky pěně zadrží více nečistot a bakterií. V případě, že je oblečení více znečištěné, je vhodnější použít režim předpírky nebo spustit dva prací cykly po sobě. Navíc se přílišné množství pracího prostředek zachycuje také v zásobníku a dalších částech pračky, což může následně způsobit nepříjemný zápach.
Ignorujete štítek s nápisem „Pouze pro chemické čištění“ a perete na vysokou teplotu
Přestože dnešní moderní pračky jsou vybaveny speciálními programy pro ruční praní jemného prádla, prát oblečení, které je určeno pouze k chemickému čistění, se nemusí vyplatit. Především semiš či kůže by měly být čištěny vždy pouze chemicky a za sucha. Pro běžně znečištěné prádlo je v závislosti na typu materiálu, ze kterého je vyrobeno, zcela dostačující teplota třiceti či čtyřiceti stupňů. Pokud prádlo pravidelně perete na teplotu vyšší, výsledkem může být změna jeho tvaru vlivem opotřebení či poničení vláken. Na vyšší teplotu, šedesát stupňů, by se mělo prát pouze ložní prádlo a ručníky.
Fotografie: Freepik, Pixabay