Vztah dvou lidí může občas pronásledovat minulost či neuskutečnitelné představy, které ho mohou ohrožovat

Fotografie: Depositphotos

Vztah mezi mužem a ženou může být jak krásný, tak i tíživý. Říká se, že na každého někde čeká spřízněná duše. Jestli je to pravda, či nikoliv, to už musí posoudit každý individuálně. Mnoho partnerů má však na počátku soužití podobný problém. Obávají se budoucnosti a jsou podezíraví. S těmito pocity se častěji potýkají lidé, kteří si v minulosti prožili zklamání v lásce, nebo vyrůstali v prostředí plném podvodů, lží a nevěry.

Očekávání podle vzoru rodičů

Fotografie: Depositphotos

To, co od partnera či partnerky očekáváte může být odrazem vašeho dětství a výchovy. Vyrůstali jste v láskyplné rodině, kde si matka i otec perfektně rozuměli a hluboce se milovali? Pak pravděpodobně budete hledat něco podobného.

Od protějšku si slibujete to samé, co jste viděli u svých rodičů. Horší je to pak v případě, že matka a otec se rozvedli a v jejich vztahu figurovali lži a případně nevěra. Potomka tyto události mohou jakýmsi způsobem traumatizovat do budoucna.

Vůči potenciálním partnerům bude dotyčný podezíravý a může mít strach se otevřít. Jak ale z této pasti minulosti ven? Podstatné je zaměřit se na dobré vlastnosti protějšku a neporovnávat. Každý jsme totiž zcela jiný.

Romantické filmy jako předloha pro reálný život?

Fotografie: Depositphotos

Zejména ženy pak inklinují k myšlence, že partnerský život by měl být jako z romantického filmu, který nedávno shlédly v televizi. Malovat si realitu na růžovo také není cesta. Podstatné je zůstat nohama na zemi a uvažovat i racionálně.

Filmy nemají nic společného se skutečným životem. Je tedy potřeba tyto dvě věci striktně oddělovat. Nenechte si sebrat iluze, ale také jim příliš nepodléhejte. Mohly byste totiž narazit.

Porovnávání s minulými partnery

Fotografie: Depositphotos

Někteří mladí lidé mají rovněž tendenci porovnávat současného partnera s těmi minulými. To nakonec může vyústit v to nejhorší, a to je rozchod. Důležité je začít každý vztah od nuly, protože každý jsme jedinečný.

A pakliže nemůžete přestat myslet na svého bývalého partnera nebo partnerku, nejspíš ještě nejste zcela připravení jít do partnerství dalšího. Ujasněte si tedy své priority a také pocity.

Zklamání nesmí uzavřít srdce navždy

Fotografie: Depositphotos

Abyste v životě opět našli své štěstí i přes bolestný rozchod, není dobré se přes světem úplně uzavírat. Nějakou dobu bude trvat, než se vaše rány zahojí, avšak po jistém čase musíte jít dál. Každý nový vztah je určitým riskem, ale pokud z něj jen získáte, nebudete litovat.

Neustálé vracení se do minulosti nikomu a ničemu nepomůže. Uzavřete ji navždy, jinak se neposunete a ustrnete jako zahořklí lidé. Dopřejte si v životě radost, veselí a hlubokou lásku.

Když budete mít srdce i oči otevřené, přijde ten pravý/pravá. Ostražitost na počátku nového vztahu je normální, jen se nesmí stát alfou a omegou celého soužití, aby nezatemnila vše krásné.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]