Evropská unie chystá zákaz chovu těchto oblíbených domácích mazlíčků. Nesmyslné změny se týkají všech

Fotografie: Briannac1979 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Na zprávu o tom, že EU chystá omezení chovu některých druhů zvířat, reagovala většina lidí rozhořčeně. Prozatím však není důvod se obávat.

Česká republika je známá jako chovatelský ráj. A že má chování domácích mazlíčků pozitivní vliv i na lidskou psychiku jsme na SvětěKreativity už psali. Kromě psů a koček je tu i řada chovatelů jiných drobných zvířat, jako jsou křečci, papoušci, plazy, pavouci a další. Milovníci zvířat by se tak jen těžko smiřovali s tím, že se musí svých mazlíčků vzdát, kvůli změně legislativy. Brusel však krotí vášně a vzkazuje, aby se lidé nelekali.

Zatím bude probíhat studie proveditelnosti

Mnoho chovatelů zaskočila zpráva, že EU chystá omezení v chovu některých domácích mazlíčků. Jak uvedl server MinutovéZprávy, již před rokem přijal Evropský parlament nezávaznou rezoluci týkající se poklesu světové biodiverzity. V rezoluci se poukazuje také na obchod s exotickými zvířaty, jehož pravidla jsou v EU nejednotná a dokonce protichůdná. Tématem rezoluce byl i možný přenos neznámých chorob ze zvířat na člověka.

Evropská komise tak dostala doporučení, aby se tématem začala zabývat. Nyní tedy bude probíhat studie proveditelnosti, ze které by mělo vyplynout, zda je vůbec nutné seznam zvířat povolených k chovu sestavovat. Studie bude probíhat dva roky. Poté by mělo být zřejmé, jak dále se bude postupovat, a která zvířata případně na seznamu skončí. Je však jasné, že EU se bude snažit, aby pravidla pro domácí chovy byla sjednocená.

Babička sušila prádlo včetně kalhotek pod oknem. Brzy obdržela dopis, na který nikdy nezapomene

Podle deníku iDnes už má takový seznam Francie, Itálie, Litva, Belgie, Nizozemsko, Kypr, Lucembursko, Slovinsko a Malta. V některých zemích je tak zakázaný chov křečků džungarských, osmáků degu, činčil, papoušků ara, velkých plazů, jedovatých pavouků, hroznýšů a krajt. Pokud by však ze studie vyplynula nutnost sestavit takový seznam, ještě stále by jej musely schválit všechny země sedmadvacítky.

chameleon
Fotografie: Freepik

Chovatelé ani ministr by s novou legislativou nesouhlasili

Ministr životního prostředí Petr Hladík by ale takovým změnám nakloněn nebyl. Jak uvedl, nějakou míru regulace si umí představit například jen u velkých šelem. „Mohli bychom se bavit o šelmách. Tam ty podmínky v individuálních chovech budou velmi složité, ale jinak já si myslím, že veškerá legislativa, která je v tento okamžik platná v České republice, je v podstatě dostačující, takže my už dneska i určité regule máme,“ řekl v pořadu Impulsy Honzy Benešovského předseda Českého svazu chovatelů Ondřej Matouš.

Po sérii článků na toto téma se strhla neuvěřitelná lavina odporu. Mnoho lidí v diskuzích reagovalo podrážděně a kritiku schytala celá EU. Tématu se chytili i někteří politici. „Je to výmysl několika ekologických aktivistů, kteří teď neuvěřitelným způsobem tlačí na Brusel pomocí různých petic. Ta diskuze začíná být v některých státech vyhraněná,“ řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro CNN Prima NEWS. Jiní však vášně krotí. Dříve než za dva roky na stole k tomuto tématu nic nebude a i potom je šance na výrazné omezení chovů v EU jen velmi malá.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*