Jakmile vešli hasiči do stodoly, naskytl se jim doslova omračující pohled. Jenže tím situace nekončila

kráva
Fotografie: Pixabay

Záchranná akce podniknutá na vytažení krávy. Ano, přesně to trvalo přes hodinu, protože zvíře se zaseklo mezi stěnou chléva a kovovou konstrukcí. A to není všechno.

Nehody, kdy jsou hasiči nebo další jednotky volány k uvězněným zvířatům, nejsou ničím novým. Může to být jezevec ve studni, kůň uvízlý v bahně, nebo pro změnu hospodářské zvíře ve chlévě. Přesně k tomu došlo na farmě ve Varminsko-Mazurském vojvodství. Kráva se totiž svou neopatrnosti dostala mezi stěnu chléva a kovovou konstrukci. Ta je normálně užívána k odklízení hnoje, pro zvíře se však kombinace stala téměř osudnou pastí. Pro majitele to byl zjevně šok.

Snad i lekce pro příště

Na místo přijel kromě hasičů i veterinář. Během zásahu se totiž ukázalo, že kráva je březí. Pracovníci záchranného sboru museli následně k vysvobození vyděšené krávy použít hydraulické nůžky. „Krowka uvízla a nemohla se pohnout ani dopředu, ani dozadu,“ uvedl štábní praporčík Andrzej Osowski z hasičského sboru Nigzica. „Museli jsme proto hydraulickými nůžkami vystřihnout dva prvky systému na dopravu kejdy,“ dodal.

Tento nástroj je obvykle užíván na stříhání karoserií vozů, využití nůžek tím ale evidentně nekončí. Majitele krávy už předtím napadlo zvíře vysvobodit, ukázalo se však, že by mohl krávě naopak ještě více ublížit. Na místo tak byla povolána hlídka PČR. Až na drobné škrábance a šok je kráva nakonec v pořádku, na farmu se v plném zdraví vrátila sama. Jak je vidět z fotek, stroj na hnůj ji doslova přimáčkl ke zdi chléva a naprosto ji imobilizoval.

Jezevec i kůň v bahně

Nejedná se přitom o nijak sofistikované zařízení. Obdélníkový hranatý rám s dvěma pružinami však krávě spolehlivě zablokoval tělo, snahy o pohyb pro ni byly nepochybně bolestivé a traumatizující. Celkově šlo o poměrně snadný případ, kdy bylo zvíře v normálních podmínkách. Například u jezevce uvízlého v septiku byl problém v tom, že s přivolanými hasiči odmítl spolupracovat. Ti dolů spustili žebřík, jezevec jim však zkoušel utéct.

Nakonec ven vyšplhal sám. Jedním z opravdu náročných případů byl kůň uvízlý v bahně. Ven se snažil dostat sám, což ho však ve výsledku jen oslabilo. Hasičům tak tehdy trvalo několik hodin, než zvíře dostali ven, kde už dostalo veškerý potřebný servis.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]