Námraza zmizí během okamžiku a čelní sklo bude křišťálově čisté. Starý trik meteorologa z roku 2016 funguje dodnes

Fotografie: Cujaniene / Creative Commons / Attribution 2.0

Jakmile teplota klesne pod bod mrazu, je motoristům poměrně jasné, co je nejspíš čeká. Pravidelné škrábání námrazy na autě, aby mohli vůbec vyjet.

Je to otravné a únavné, ale co jiného se dá v takové situaci dělat. Jako v mnoha dalších případech ovšem i tady existuje poměrně jednoduchý trik. Hodí se hlavně v těch dnech, kdy ráno opravdu nemáte chuť trávit škrábáním auta celou věčnost. Samozřejmě je možné, že tento proces berete jako ranní rozcvičku, případně podobným vychytávkám nevěříte. V opačném případě doufáme, že vám následující tip pomůže vše zjednodušit.

Když je třeba sáhnout po alkoholu

Lahvičku s rozprašovačem naplňte dvěma třetinami isopropanolu a jednou třetinou vody. Roztok pak jednoduše nastříkejte na postižené okno a sledujte, jak námraza postupně mizí. Podle dalších ohlasů funguje postup ještě lépe, když sklo postříkáte večer předem. Je to totiž prevence vzniku námrazy, takže ráno budete bez starostí. Pozor však na to, aby voda nebyla horká. Teplotní rozdíl může vést ke komplikacím, případně dokonce k popraskání skla.

Isopropanol je nejjednodušším příkladem sekundárního alkoholu. Jde o bezbarvou, vysoce hořlavou kapalinu s charakteristickým zápachem. Obecně je používán jako čistič a také odmašťovadlo. Je velmi snadno dostupný a podobně jako například aceton rozpouští širokou škálu sloučenin. Kromě toho je poměrně netoxický a také se rychle odpařuje. Samotný ho můžete použít i k čištění LCD displejů či skleněných obrazovek.

Když není alkohol po ruce

Ačkoli se samozřejmě dají koupit nejrůznější roztoky a rozmrazovače, postačí vám i suroviny, které běžně najdete v kuchyni. V tomto případě půjde o ocet. Smíchejte ho s vodou v poměru 3 : 1 a pomocí rozprašovače naneste tento „lektvar“ přímo na sklo. Jen dejte pozor, aby ho na skle skutečně skončilo maximum, protože ocet může značně ublížit laku vašeho vozu. Budete nejspíš překvapeni, jak snadno půjde námraza dolů, a lahvičku si necháte do zásoby.

jeep v zimě
Fotografie: Pixabay

Postupné zahřívání

Na začátku jsme varovali před horkou vodou, nicméně postupné zahřívání vás námrazy zbaví také. Případně použijte vodu, jejíž teplota nepřesahuje 30 stupňů Celsia. Teplá voda je dostatečně účinná, aby led povolil a šel snadno oškrábat. Dost možná škrabku nebudete vůbec potřebovat. Chcete-li se vyhnout budoucí námraze, přidejte do teplé vody kuchyňskou sůl. Na 2 litry vody stačí 2 polévkové lžíce soli. Tím zabráníte jejímu rychlému namrznutí.

Zdroj: Lescrieursduweb

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*