Žena zaslechla ze stodoly plné koní podivné zvuky. Ihned běžela pro kameru, aby natočila, co jedinečného tam prováděli

Fotografie: iStock

Koně žijí s lidmi v úzkém kontaktu už po tisíciletí a stali se jim věrnými pomocníky. Je jen málo lidí, kteří by koně nemilovali. Tito však dostávají ještě něco navíc.

Jako děti jste možná také měli sen o tom, že jednou budete mít vlastního koně. Jsou to totiž zvířata, která si nejde nezamilovat. Většinu z nás tyto sny opustily, ale někteří lidé se touto cestou vydali a stali se z nich chovatelé koní. Dnes už se koně tolik nevyužívají na tvrdou práci. Mnohé chovy se dnes zaměřují na výchovu terapeutických koní, kteří pomáhají lidem s fyzickým ale i duševním omezením.

Koně mají absolutní volnost

Nedávno se na internetu objevilo video, které natočila Liz Mitten. Tato žena provozuje odlehlé středisko, kde chová koně a jiná zvířata. Na rozlehlém pozemku se nacházejí louky, lesy, řeka i jezera. Je to prostor jako stvořený pro koně, kterým dává jejich majitelka absolutní volnost. Ti čerpají sílu z divoké přírody a předávají ji v terapii lidem, kteří to potřebují.

Středisko slouží pro lidi k sebepoznávání a hledání vnitřního klidu. Pobyt v přírodě a kolem zvířat k tomuto účelu přímo vybízí. Skupina sedmi koní obývá na pozemku velkou stodolu. Ta je neustále otevřená a tak koně mohou libovolně odcházet a přicházet. „Jsou jedna rodina, narodili se a vyrůstali s láskou a svobodou. Žijí jako divocí koně ve své rodinné skupině, zároveň však mají hlubokou úroveň spojení a komunikace s lidmi,“ říká Liz.

Koně spokojeně pospávají

Liz nechala ostatním divákům nahlédnout do jejich spokojeného života. Jednoho dne k večeru přicházela ke stodole a přišlo ji zvláštní, že ani jeden kůň není nikde venku. Když přišla blíže, vše pochopila. Koníci si dali tak vydatnou večeři, že se uvelebili k hromadnému odpočinku. Jednoduše se položili na zem a spokojeně podřimovali. A to se u těchto zvířat jen tak nevidí.

Fotografie: Freepik

Ze stodoly se tak linuly zvuky pochrupávání, odfrkování, ale i ty, které vznikají, když jejich břicha trávila vydatnou večeři. Liz napsala, že video natočila, aby se ostatní pobavili pohledem na koníky zmožené vydatným hodováním. Je vidět, že koně jsou naprosto spokojení a šťastní. Lehnou si v klidu na zem, do bezbranné polohy. Je v nich takový klid i důvěra, že nemají obavy z ničeho, přestože na pozemku se pohybuje mnoho lidí a mohli by tak být ve střehu.

Zdroj: Laowl