Doktoři naléhavě upozorňují: Čůráte ve sprše? Tak to musíte vědět tuto nesmírně důležitou informaci

Fotografie: Canva

Některé zlozvyky mohou být skutečně přínosné pro vaše zdraví. Zde najdete seznam těch nejčastějších z nich a důvod, proč byste s nimi neměli přestávat.

Ne všechny zlozvyky, které mnoho lidí dělá (a často se k nim nepřiznává), jsou tak špatné, jak si myslíte. Většina z nich je totiž přirozeným procesem lidského těla, který prospívá vašemu organismu a mnohdy dokonce vašemu zevnějšku. Ať už jde o čůrání ve sprše nebo kousání nehtů, níže se můžete seznámit se 7 nejčastějšími zlozvyky, které jsou ve skutečnosti dobré, ale na veřejnosti byste za ně schytali opravdu velkou kritiku.

1) Čůrání ve sprše

Ačkoliv o tomto zlozvyku mnoho lidí nemluví, vědci zjistili, že téměř 75 procent lidí se alespoň jednou v životě vyčůralo do sprchy. A vlastně se ani nemáte za co stydět. Kyselina močová a amoniak, které moč obsahuje, mohou zabránit vzniku nepříjemných plísňových infekcí nohou a nehtů. Kromě toho se jedná o skvělý způsob, jak ušetřit za vodu a toaletní papír.

2) Plivání

Plivání na veřejnosti mnoho lidí odsuzuje a samozřejmě mají proč – ten pohled je prostě hnusný. Jedná se ovšem o zlozvyk, který vám dokáže pomoci při tréninku popadnout dech. Obvykle totiž dýcháte nosem, což vede k tomu, že se vzduch ohřívá a je mnohem vlhčí, takže tělo může účinněji přijímat kyslík. Při cvičení však mají lidé tendenci dýchat ústy, což vede k produkci více slin, které narušují dýchání. Proto je normální, že máte v tomto stavu nutkání více plivat, abyste se zbavili přebytečných slin.

Fotografie: Freepik

3) Žvýkání žvýkaček

Přestože žvýkačky nemají žádnou výživovou hodnotu, je vědecky dokázáno, že jejich žvýkání pomáhá lidem podávat lepší výkony při studiu a zkouškách (a to více než kofein). Kromě toho vám pomohou zvýšit koncentraci, zlepšit paměť, snížit stres a vyrovnat hormony. To vše díky tomu, že snižují hladinu kortizolu v těle.

4) Vypouštění plynů

I když si toho mnohdy nemusíte všimnout, vaše tělo vylučuje plyny asi 14krát během dne a asi 3-5krát během noci. Trávicí trakt totiž začíná několik hodin po jídle produkovat oxid uhličitý a metan, které se následně uvolňují při vypouštění plynů z těla ven. Pokud se je budete snažit zadržovat, způsobíte si nadýmání a bolesti žaludku.

5) Odříhnutí

Říhnutí po vydatném jídle je ve skutečnosti pro žaludek prospěšné, protože mu pomáhá zbavit se nahromaděného vzduchu – pokud totiž tento vzduch zadržujete, můžete se potýkat se zpětným nárůstem žaludeční kyseliny, který vede k bolesti na hrudi. Pokud však během dne říháte příliš často, měli byste navštívit lékaře, protože by se mohlo jednat o příznak refluxu.

Fotografie: Pexels

6) Kousání nehtů

Když si koušete nehty, konzumujete část bakterií, které se pod nimi ukrývají. To způsobuje, že vaše tělo začne produkovat bílé krvinky, které proti nim bojují. Vaše tělo si tyto bakterie pamatuje, takže pokud se některá z nich dostane do vašeho těla podruhé, bude schopno se jim lépe bránit.

7) Šťourání v nose

Některé výzkumy naznačují, že tento zlozvyk může zlepšovat funkci imunitního systému. Vnitřní strana nosu totiž obsahuje hlenové látky, které mohou bojovat proti bakteriím způsobujícím zubní kaz. Když se tedy dloubete v nose a poté sliz sníte, spustíte svůj imunitní systém, který uvolní bílé krvinky, jež chrání vaše orgány před tímto typem bakterií.