Způsoby, jak vyrobit originální kobereček z jutového provázku

Tvoření z jutového provázku je velmi populární a oblíbené. Díky němu se nejen zabavíte, ale dáte vzniknout mnoha úžasným dekoracím a bytovým doplňkům. Použít ho můžete jak na výrobu dekorativních úložných boxů, váziček, prostírání, závěsných dekorací na stěnu, tak k výrobě koberečků.

1. Prošívaný kobereček

Tento úžasný kobereček vyrobíte snadno tak, že si nejdříve upletete z jutového provázku copánek, případně použijete háček a připravíte si klubíčko jutového provázku, který uháčkujete základním řetízkovým háčkováním.

Následně použijete jehlu s širokým okem a tenký jutový provázek k sešívání.

Nejdříve vytvoříte kolečko, následně pak budete copánek (uháčkovaný řetízek) tvarovat a tvořit volné smyčky.

Pak opět uděláte několik řad, kde budete pouze stáčet provázek a sešívat. Používejte metr k měření, aby měl kobereček rozměry, které potřebujete.

Opět zopakujete smyčky a několik řad hladkého omotávání provázku dokola. Konec ustřihněte a pořádně zapošijte, aby se kobereček nezačal párat a třepit.

Nyní si připravte malá kolečka se smyčkou, která budete na kobereček jednotlivě přišívat. Jakmile máte všechna kolečka přišitá, kobereček je hotov.

2. Kobereček pomocí tavné pistole

U tohoto koberečku budete potřebovat buď široký jutový provázek nebo opět háčkovaný řetízek nebo spletené tenké provázky, aby vznikl jeden silnější. Místo sešívání budete však lepit – potřebovat budete tedy tavnou pistoli. Provázek stáčejte dokola, až do velikosti, které chcete docílit.

Kobereček můžete nechat v jeho přirozené podobě nebo jej následně pomocí barvy či barev ještě přikrášlit a ozvláštnit.

3. Barevný jutový kobereček

Tento způsob je podobný tomu předešlému. Jen s tím rozdílem, že jutový provázek budete lepit na protiskluzovou podložku. Čímž bude kobereček na podlaze ještě více stabilnější a navíc bude i lépe držet a je méně pravděpodobné, že se v některých místech rozjede. Klouzat po podlaze by neměl ani kobereček z předešlého postupu, jelikož zaschlé kapky lepidla z tavné pistole plní i protiskluzovou službu. Pokud by se vám zdálo, že kobereček z druhého bodu přeci jen po podlaze trochu klouže, udělejte ze spodní strany tavnou pistolí několik kapiček a nechte důkladně uschnout.

A opět můžete nechat tak nebo použít barvy, které jednotlivá vlákna k sobě slepí a kobereček bude pevnější a dodá mu to i na zajímavosti.

Vystřihovaný kobereček

Jestliže šití není zrovna to, po čem vaše srdce prahne, můžete různě zdobeného koberečku docílit i pomocí tavné pistole. Opět budete potřebovat vyrobit buď copánek z tenkých jutových provázku nebo uháčkovaný řetízek, případně rovnou silnější provázek. Nicméně právě spletení provázku činí kobereček zajímavějším.

V tomto případně budete motat a lepit provázek na nějakou tuhou látku (klidně můžete použít i starší závěs či ubrus). Potřebovat budete pravítko či metr k měření a fix nebo průpisku k zakreslování bodů.

Jakmile budete mít požadované vzory nalepeny, jednoduše vystřihnete pomocí ostrých nůžek látku, která zůstala mezi jednotlivými díly. Při vystřihování dejte pozor, ať nestřihnete do provázku.

Obrázky: rugsandmore