Čištění vlněného koberce má svá pravidla. Použít lze nejen jedlou sodu či ocet

Čištění vlněného koberce má svá pravidla. Pokud je dodržíte, bude dlouhou dobu jako nový. Jak tuto populární podlahovou krytinu udržovat? Je to jednodušším, než se zdá. Sice můžete koupit různé čističe v obchodech, ale proč to dělat? Mohou být drahé, mohou být plné chemie a jejich síla nemusí být zase až tak dokonalá. Proto si ukážeme i jiné cesty, s využitím toho, co máte doma.

Jedlá soda a sůl

První metoda je celkem netradiční, ale funkční. Základem bude klasická jedlá soda používaná na pečení a kuchyňská sůl používaná na vaření. Obě dvě stačí smíchat, v poměru 1:1. A co s touto směsí dále? Rovnoměrně ji nasypte na váš koberec. A to tak, aby byl pokrytý celý. Následně nechte 20 minut působit a potom zjistíte, jak efektivní a snadné může čištění vlněného koberce být. Když doba uplyne, vezměte vysavač a kombinaci soli a sody vyluxujte.

Ocet

I pro další čistič je na místě zamířit do vaší kuchyně. Tentokrát se bude jednat o ocet. Nebudete ho však používat čistý, ale je třeba ho naředit. A to tak, žena litr vody použijete 15 až 20 mililitrů octu. Do této směsi následně namočte houbičku nebo jiný nástroj a poté koberec šetrně, ale důkladně čistěte. Když uschne, tak budete zírat, jak prokoukl a jak dokonalý je. Tato metoda je vhodná jak na vyčištění koberce od skvrn, tak na vyčištění od bakterií, ale i na jeho zajímavé projasnění.

Čaj

Ano, dokonce i čaj se může hodit na čištění koberce. Zde samozřejmě doporučujeme používat tuto metodu pouze na koberce tmavé, kde nehrozí riziko fleků. Základem budou kvalitní lístky černého čaje, které zalijete vodou a necháte chvíli louhovat. Tento čaj vypijete, lístky necháte lehce oschnout, nasekáte je a poté jimi posypete koberec. Když uschnout, tak je vysajete. Metoda však funguje i při použití suchých lístků. Díky tomu dokážete odstranit skvrny, zápach, stejně jako váš vlněný koberec také zajímavým a efektivním způsobem osvěžíte.

Fotografie: Depositphotos

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]