Slabý signál internetu je problémem mnoha domácností, tím spíše v této době, kdy jsou všichni členové rodiny doma, děti tráví dopoledne online distanční výukou, dospělí naopak prací v rámci home office.
U Wi-Fi jsou problémem velké prostory nebo síla signálu, který není optimální. Jak zvýšit rychlost a výkon bezdrátové sítě pomocí jednoduchých tipů, které povedou k lepšímu připojení?
Připojení potřebuje i chladnička
Internet je dnes naprostou nutností, je to jedna z prvních věcí, kterou lidé řeší při stěhování hned po chladničce, posteli nebo sporáku. Jak by taky ne, běžným standardem jsou dnes chytré spotřebiče a připojují se k síti Wi-Fi nejen počítače, smartphony, tablety, ale také smart spotřebiče typu televize, chladničky nebo vysavače. Nainstalovaná bezdrátová síť tím může rychle ztratit na intenzitě. Není však vše ztraceno, signál lze posílit pomocí praktických rad a přijímat Wi-Fi signál kdekoli v celé domácnosti.
1. Umístění Wi-Fi vysílače
Proč je v domě špatný Wi-Fi signál? Příčinou může být špatné umístění vysílače nebo routeru. Na vině mohou být příliš tlusté zdi, které brání pronikání signálu, ale také kovové konstrukce nebo jiné spotřebiče produkující silné elektromagnetické pole, které ruší signál Wi-Fi sítě. Takovým přístrojem může být mikrovlnka, ale také chytrá televize nebo pračka.
Umístěte proto vysílač do prostoru, kde nebude bráněno šíření vln. Nevhodné je umístění do sklepa, přízemí nebo suterénu, směrem ke kovovým konstrukcím a výtahu. Ideální je střed domu nebo domácnosti, router nesmí být přikrytý nebo zacloněný jiným spotřebičem nebo nábytkem.
2. Odpojení možných rušiček signálu
Přesunutí routeru nemusí vždy pro posílení signálu stačit. Především v panelovém domě může docházet k přebírání nebo rušení signálu spotřebiči, anténami nebo jinými elektromagnetickými zdroji od sousedů. V domácnosti se pokuste vypnout nebo odpojit veškeré možné zdroje rušení, které nepoužíváte nebo aktuálně nepotřebujete.
3. Umístěte router podle síly signálu
Většina routerů umožňuje propojení s chytrým telefonem a kontrolu síly signálu pomocí speciálních aplikací. Vyzkoušejte různá místa v domácnosti a najděte místo s nejsilnějším zdrojem signálu a tam umístěte router.
4. Pořiďte výkonnější anténu
Směrovače Wi-Fi, routery a zesilovače mají vestavěné antény, které fungují pro příjem signálu. Malé anténky s délkou několika málo centimetrů však nedokáží adekvátně zesílit signál, je vhodnější pořídit výkonnější anténu, která umožní vylepšení signálu Wi-Fi.
5. Změna Wi-Fi kanálu
Router nebo různé zesilovače stačí připojit do zásuvky a nastavit nejjednodušší cestou Wi-Fi. V rámci nastavení lze však měnit také kanál připojení, stačí se podívat do nastavení jednotlivých přístrojů a změnit kanál, v některých oblastech funguje až 6 různých Wi-Fi kanálů, které umožňují připojení, vyberte si proto nejsilnější ve vaší blízkosti.
Zdroj: PCMag