3 recepty na fermentované zelí, řepu a okurky, které vám obnoví střevní mikroflóru a zbaví vás mnoha nemocí

Zanedbávat péči o střevní bakterie se nevyplácí. Zařazení kvašených potravin, které mají rády, se projeví lepší funkcí trávení, dobrou imunitou i štíhlejší postavou.

Imunita je v posledních covidových letech jedním z nejskloňovanějších slov. Také se čím dál častěji hovoří o důležitosti přátelských bakterií, které osidlují naše střeva a které se zcela zásadně podílejí na stavu naší imunity a celkového tělesného zdraví. Stav zažívacího ústrojí je přitom jen jednou z mnoha částí, která je však nejvíce vidět. Když nefunguje trávení, velmi bolestně to ihned pocítíme. Naštěstí existují elixíry zdraví, které dají do kupy naši mikroflóru a tím i celkové zdraví.

Fermentované potraviny jsou klíčem ke zdravému životu

Lidé odedávna pátrají po elixíru mládí, zdraví a dlouhého života. Přitom jej mají neustále pod nosem. Veškeré kvašené produkty jsou zdrojem přátelských bakterií, které přímo ovlivňují schopnost našeho těla čelit vnějším patogenům a regenerovat samo sebe. Těmto bakteriím ale často znepříjemňujeme život svou životosprávou a konzumací nevhodných potravin plných cukrů, škodlivých tuků a alkoholu. Do toho sem tam nějaká ta antibiotika a dílo zkázy je dokonáno.

Fotografie: Pixabay

Proto jsou na trhu k dostání probiotické tablety a kapky, které mají za úkol střevní mikroflóru obnovit. Jsou ale velmi jednostranné a dodávají do střev pouze určité druhy kultur. Lepší než tyto produkty je proto konzumace fermentovaných potravin, které ke svému vzniku využívají právě činnosti mikroorganismů, které se shodou okolností skvěle hodí pro osídlení našich střev.

3 nejužitečnější a zároveň nejlevnější kvašené produkty

Kvašené potraviny se vyznačují svou jednoduchostí a cenovou dostupností, čímž se zásadně liší od svých chemických kolegů z lékárny. Jejich konzumace je proto velmi dobrý nápad ze všech možných úhlů pohledu. Semtam si kupte v obchodě kefír, jogurt nebo sýr a naložte si doma okurky rychlokvašky. Vedle toho jsou další 3 skvělé potraviny, které si můžete vyrobit doma a nebude vás to stát téměř nic.

1. Kysané zelí

Nakrouhejte hlávku zelí, smíchejte ji se solí a směs napěchujte do sklenic. Zlehka zavřete a nechte 1 až 3 týdny kvasit v chladu Při pokojové teplotě bude proces ještě rychlejší. Pokud se ze zelí neuvolňuje dostatek šťávy, zalijte ho solným roztokem (svařte 20 gramů soli s 1 litrem vody a nechte zchladnout).

Fotografie: Pixabay

Proces nevyžaduje přidání bakterií, protože ty už jsou přítomné přímo na listech zelí. Sůl zase zabraňuje množení bakterií způsobujících hnilobu dřív, než se lactobacilů vyvine tolik, aby je samy neutralizovaly. Díky unikátním kulturám je kysané zelí jednou z nejzdravějších potravin vůbec.

2. Kvašená šťáva z červené řepy

Středně velkou červenou řepu nakrájejte na tenké plátky vyskládejte je do dvoulitrové sklenice. Zasypejte 2 lžícemi soli, přilijte 1 hrnek syrovátky a dochuťte 5 stroužky česneku a 1 lžičkou fenyklových semínek. Vše zalijte vodou a nechte kvasit 2 až 5 dní při pokojové teplotě. Poté skladujte v chladu. Řepný kvas pijte zředěný vodou, abyste vyčistili svůj organismus od škodlivých látek a zlepšili práci svých střev. Pomáhá rovněž odstraňovat problémy s oběhovým systémem a je přirozeným spalovačem tuků.

3. Kvašená zelenina „Pickles“

Anglický výraz „pickles“ v sobě ukrývá kvašenou zeleninu všeho druhu, od okurek přes zelí, řepu nebo cibuli. Vytvořte si třeba směs zelí, červené řepy a česneku, vše nakrájené na plátky a dochuťte semínky fenyklu nebo čerstvým koprem. Směsí naplňte 2/3 třílitrové zavařovací sklenice, zasypejte 1 lžící soli, zalijte 1 sklenicí syrovátky a doplňte vodou. Nechte kvasit 1 až 2 týdny při pokojové teplotě a pak skladujte v lednici.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*