Davídek žil 45 let v plastové „bublině“ od NASA. Jeho příběh obletěl prakticky celý svět

Fotografie: Jeremy112233 / Creative Commons / CC BY-SA

Nemocné děti obvykle tráví většinu času, případně všechen, v ne zrovna radostných podmínkách. Tento hoch byl však znám jako „bubble boy“.

Davida po celý jeho život obklopovala plastová bublina. Před 45 lety pečlivě sledovala jeho případ snad všechna média. Prvním dítětem jeho rodičů byla dcera Katherine. Byla sice zdravá, avšak lékaři rodinu varovali, že jakýkoli mužský potomek má velké riziko na zdědění SCID. Prvorozený syn zemřel už několik měsíců po narození. Příčinou bylo právě genetické onemocnění, které vyřadilo z provozu celý jeho imunitní systém. Jak na tom byl další?

Dočasné a doživotní řešení

Navzdory všemu se pár rozhodl pro další dítě. Když bylo známo mužské pohlaví, lékaři se ihned pustili do diagnostiky. Od začátku se tedy vědělo, že David prakticky nemá imunitní systém. Pro rodiče to byla náročná volba. Jakákoli infekce ho prakticky ihned zabije, nebo bude muset být po celý život v naprosto sterilním prostředí. Zvolili druhou možnost, která však měla být jen dočasným řešením. Aspoň tedy do doby, než se snad najde kompatibilní dárce pro kostní dřeň.

Přestože byla chlapci poskytnuta vzorná péče, hračky a dokonalá ochrana, plastová bublina mu byla po celý život noční můrou. Nikdo další se ho nemohl ani dotknout, veškeré kontakty dovolovala jen zvláštní pouzdra v bublině. V ní se David učil chodit, byl v kontaktu se spolužáky, učiteli i přáteli. Nikdy se ale nedíval normálně na televizi a věděl, že je podivín s velmi nestandardním životem. Do pomoci se následně zapojila i americká NASA, která pro něj připravila speciální oblek.

Pitva, která všechny šokovala

David psychicky velmi trpěl, přidala se deprese a klaustrofobie, byl stále sebeagresivnější. Vypěstoval si dokonce fobie a noční můry o „králi bakterií“, který ho pronásleduje. Přispěla i média, jež ho stále ukazovala jako atrakci. Lékařům bylo jasné, že je potřeba něco udělat. Rozhodli se proto pro nekompatibilního dárce, tedy sestru Katherine. Nejdříve to vypadalo na úspěch, po pár měsících se však situace drasticky změnila. Mimo bublinu přežil pouhé 2 týdny.

Hlavním šokem pro experty byla ale příčina smrti. David totiž skonal na rakovinu. Kostní dřeň jeho sestry nebyla důkladně prověřena, byl v ní spící virus EBV, běžná příčina mononukleózy a rakoviny. Zhoubné nádory se po operaci objevily v celém Davidově těle. Dnes se jeho původní porucha léčí poměrně snadno a velmi úspěšně, plného uzdravení dosahuje až 80 % všech pacientů. K transplantaci dochází do dvou týdnů po porodu, využívá se i genová terapie.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*