Je tady podzim v plné kráse a s ním přicházejí na řadu i nepřekonatelné dýňové dekorace. Jedná se o velmi zdravou zeleninu, která dokonce pomáhá s hubnutím. Dýně může však pomoci i při podzimním nachlazení. Vyrobte si z ní ty nejpěknější podzimní dekorace a mimo jiné se nebojte zařadit ji do svého jídelníčku.
I v kuchyni má dýně pestré využití. Poté, co si vyhrajete s fantazií při tvorbě dekorací, můžete svého kreativního ducha přenést i do vaření. Zkusit můžete dýňový koláč, polévku, hranolky, dýňové pyré, špagety, lívance, noky, bramboráčky a další.
Skvělý zdroj podzimních vitamínů
Dýně je bohatou zásobárnou vitamínu A, který hraje klíčovou roli v boji proti infekcím, ale i při prevenci či podpůrné léčbě. Organismus tak dostává mnoho obranných látek proti bakteriím a virům, to je přesně to, co na podzim člověk potřebuje. Správné vstřebávání vitamínu A je vhodné podpořit i dostatečným přísunem zinku – ten obsahují dýňová semínka. Dále je dýně zdrojem vitamínu B3, E, kyseliny listové, omega-3 mastných kyselin a minerálů: draslík, měď, hořčík, zinek, selen, železo, fosfor a karoten.
Dýňová semínka = zinek
Pravidelná konzumace dýně přispívá k přirozené detoxikaci organismu. Díky tomu je možné zbavit se mnoha zdravotních neduhů i problémů s trávením. Velmi ceněným doplňkem stravy jsou dýňová semínka, která jsou plná zinku. Ten má protizánětlivé účinky. Doporučují se při všech možných problémech – lámavost nehtů, kožní ekzémy, infekční onemocnění. Vhodná jsou i na podporu imunitního systému.
Dýně pro zdraví a krásu
Dýňový olej má své zastoupení nejen v kosmetice. Bývá přísadou hydratačních krémů, masážních olejů, vlasových přípravků. Je výtečný pro zralou pleť. Z lékařského hlediska se doporučuje při onemocnění močového měchýře a problémy s prostatou. Mimo jiné reguluje hladinu cholesterolu a chrání tepny před kornatěním. Obsažený vitamín E zpomaluje projevy stárnutí a působí i jako prevence vzniku rakoviny. Zbavuje tělo parazitů, má protizánětlivé účinky.
Obrázek: pixabay.com