Pokud orchidej nezaléváte tak, jak byste měli, nebudou se na dlouhých stoncích vytvářet poupátka. V takových případech je kůra v květináči vyschlá a kořeny nejsou tolik vyživené, aby daly rostlině sílu pro nové kvetení. Zalévejte orchidej správně.
Pravidlo první
Substrát orchideje zaléváme velmi hojně, ale mezi jednotlivými zálivkami musíme dát prostor substrátu, aby mohl vyschnout. Jestliže je vyschlý zjistíte jednoduše, vložte prsty do květináče, přibližně do hloubky dvou centimetrů – jestliže cítíte mírný chlad a vlhkost, ještě se zaléváním počkejte.
Ponořte květináč do lavoru
Orchideje se zalévají nejlépe, pokud je ponoříte do lavoru s vodou. Pokud je pouze hojně zalijete, substrát by nemusel absorbovat veškerou tekutinu a kořeny by mohly zahnívat. Což by vedlo k uhynutí celé rostliny. Bude stačit, když napustíte lavor a vložíte na jednu hodinu květináč s květinou do vody. Poté jej nechte ještě pár minut okapat a umístěte zpět na své místo.
Vhodná voda
Voda vhodná pro zálivku orchidejí by měla být měkká, nikoliv tvrdá. Nejlepší bude, pokud kohoutkovou vodu převaříte a necháte vychladnout. Nebo použijte destilovanou vodu. Jestliže máte tvrdou vodu, napusťte jeden litr do lahve nasypte do ni špetku kyseliny citronové.
Zkontrolujte kořeny
Občas byste měli rostlině zkontrolovat kořeny. Pokud jsou kořeny hnědé, velmi tmavé, měli byste zmírnit zálivku. Pokud jsou kořeny zvrásnělé, naopak zálivku přidejte. Příčiny změny kořenů může být i časté hnojení. Občas orchideji dopřejte pokropení, mají totiž rády vlhký vzduch.
Zdroj: Better Homes & Gardens