Všichni bez ohledu na zdravotní stav nebo věk bychom měli znát základní příznaky mrtvice. Znalost těchto informací může pomoci nejen včas odhalit tuto vážnou zdravotní komplikaci, ale také zabránit jejím následkům. Jak jste na tom vy? Zjistěte, jak mrtvici poznat včas.
V moderní lékařské praxi se koncept mrtvice vztahuje na zhoršení průtoku krve mozkem, které není zcela patrné. To znamená, že tento stav bohužel nemá výrazné příznaky. Je třeba poznamenat, že mrtvici lze detekovat různými lékařskými metodami, ale k tomu dojde jen zřídkakdy.
Příznaky
Tichá mrtvice obvykle nevykazuje žádné viditelné příznaky, ale přesto lze vysledovat určité projevy, které může bedlivý pozorovatel zaznamenat. Mezi ně patří:
- náhlé a nepřiměřené závratě
- problémy s koordinací pohybu, změna chůze
- vizuální poruchy
- poruchy řeči
- náhlý pocit slabosti, brnění a necitlivosti dolních a horních končetin
Je třeba poznamenat, že náhlé příznaky mohou identifikovat jak samotní pacienti, tak také lidé kolem nich. Ve světle této skutečnosti lékaři doporučují, aby lidé sledovali také své přátele, známé a členy rodiny. Jakmile identifikujete určité příznaky, je obzvláště důležité co nejdříve vyhledat pomoc ve zdravotnickém zařízení, jelikož jen odborníci budou schopni diagnostikovat tichou mrtvici a určit její závažnost.
Průběh mrtvice
Obvykle je mrtvice léčena dvěma způsoby. Nejprve se specialisté zabývají řešením všech problémů, které mohou později vzniknout v důsledku tohoto zdravotního stavu. Následuje fáze aktivní léčby, která zahrnuje léčebné metody k prevenci opakované mrtvice.
Je nutné pochopit, že jedním z hlavních následků tiché mrtvice jsou muskuloskeletální problémy. V závislosti na závažnosti příznaků se tedy provádějí regenerační procedury, které zahrnují terapeutickou gymnastiku. Tento typ fyzické aktivity obvykle velmi pomáhá pacientům vrátit se do života.
Jazykové problémy po tiché mrtvici mohou vyřešit kvalifikovaní logopedi. Vhodná je neustálá komunikaci s lidmi kolem vás, sledování televize, poslech hudby a rádia. Při léčbě mrtvice hraje důležitou roli mimo jiné prevence recidivy.
Preventivní opatření
Přijetím všech preventivních opatření je možné předcházet nemoci, která má v mnoha případech závažné následky od vad řeči až po daleko těžší příznaky. Prevence obvykle zahrnuje:
- kontrola krevního tlaku, zejména u starších osob
- odstranění potravin s vysokým obsahem tuku a cholesterolu ze stravy
- úplné odvyknutí kouření
- nepřetržité sledování hladin glukózy v krvi a také léčba diabetu
- konzumace více čerstvých produktů, jako je ovoce a zelenina
- začlenění tělesného cvičení do každodenní rutiny, zejména v zimě, kdy není možné trávit hodně času venku
Tato opatření mohou pomoci výrazně snížit riziko, které se také zvyšuje s věkem nebo v případě, kdy někdo z rodiny touto nebezpečnou zdravotní komplikací trpěl.
Zdroj: MedicalNewsToday