Podpořte své zdraví stimulací reflexního bodu na prstech u nohou

Metodu proplétání prstů ruky a nohy údajně rozšířili mezi lidi mniši z Tibetu, kteří ji dodnes snad stále používají pro podporu zdraví. Tuto metodu jsem však vypátral i já a nadchla mě, protože jsem chtěl nějakým efektivním způsobem pomoci svému otci opět k lepší mobilitě, po tom, co prodělal těžkou cévní mozkovou příhodu a mnoho dní ležel na jednotce intenzivní péče.

Otce jsem chtěl namotivovat, a tak jsme se brzy pustili do cvičení, aby se zase postavil co nejdříve na nohy. Efekt byl skvělý. Doporučuji všem, aby cvičební metodu prokládání prstů zkusili, opravdu pomáhá!

Jak cvičit „proplétací“ metodu?

Pokud jste připraveni začít cvičit, můžete se do toho pustit:

  • Posaďte se pohodlně na židli a ohněte svou pravou nohu v koleni a snažte se chodidlo tlačit co nejvíce k sobě, směrem vzhůru
  • Protilehlou levou rukou spojte své prsty s prsty na pravé noze
  • Poté propletenou rukou stiskněte nohu a vydržte asi minutu
  • Totéž zopakujte s druhou rukou a nohou

Tímto cvikem podpoříte hybnost nohou a také prokrvení jejich částí. Tibetští mniši možná věřili, že tento cvik stárnutí zastaví, ale čas nejspíš úplně neošálíte. Můžete však podpořit své fyzické zdraví a dožít se tak vyššího věku.

Stimulace reflexního bodu na palci prospěje

Dále si můžete vyzkoušet podobný cvik, kdy začnete stejně, jako ve výše uvedené výchozí poloze, ale s tím rozdílem, že palec vaší ruky tiskne palec u nohy, můžete ho i masírovat a nejen stisknout. Takto je možné stimulovat svůj reflexní bod na noze. Masáž palce má totiž blahodárné účinky. Reflexní body na palci nohy jsou spojené s hlavou, pokud tedy míváte často nesnesitelné migrény, je to ideální podpůrný prostředek k tomu, se bolestí zbavit. Toto cvičení lze provádět z počátku po pěti minutách denně. Až budete trénovaní, můžete frekvenci i čas cvičení prodlužovat.

Cvičení lze provádět i vleže

Pokud si chcete protáhnout tělo více než v předešlých cvicích, můžete proplétat prsty na noze s prsty na ruce vleže. Lehněte si na rovnou podložku, ruce volně podél těla a obě nohy pokrčte mírně v kolenou, chodidla jsou na podložce. Pak pokrčte levé koleno víc, zvedněte nohu a přitáhněte co nejvíce k hrudníku, poté propleťte prsty nohy s prsty protilehlé pravé ruky. Opakujte opět na druhé straně.

Skvělý způsob rehabilitace nohy

„Proplétací“ cvičení na nohách můžete provozovat buď sami, nebo pomocí někoho z rodiny, či s fyzioterapeutem. Zpočátku se vám bude cvičení zdát namáhavé, zvlášť v případě, pokud nejste zcela mobilní a prodělali jste nějaké vážné onemocnění, které vaše pohybové ústrojí poznamenalo.

Tyto cviky je ale dobré zařadit do vašeho rehabilitačního programu pro obnovu chůze, nebo citlivosti dolních končetin. Stojí to za vyzkoušení. U cviků pravidelně dýchejte a nezapomeňte na oddechové pauzy.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]