Jakmile se pračka postará o vaše oblečení, musíte i vy poskytnout nějakou péči jí. Zanešený a špinavý spotřebič už by nedokázal váš textil oprat tak dobře.
Stejně tak jako kterékoliv jiné zařízení v domácnosti potřebuje pračka údržbu a jednou za čas pořádně vyčistit. Můžete k tomuto účelu zakoupit drahé a stejně neefektivní přípravky nebo si něco, co bude opravdu fungovat, najít sami. Nemusíte přitom chodit daleko, ten nejlepší čistič najdete nejspíše postavený na kuchyňské lince nebo v okolních přihrádkách. Pračku vyčistíte kyselinou citronovou.
Zapomeňte na jiné přípravky
I když je ocet stále jedním z nejlepších prostředků, pomocí nichž z povrchů odstraníte vodní kámen, na čištění jednoho konkrétního spotřebiče je lepší vzít kyselinu citronovou. Ta obsahuje látky, pomocí nichž se zbavíte nejen vodního kamene, ale i jiných usazenin a nečistot. Stará, ucpaná a nepříliš efektivní pračka se tak po čištění stane zase plně funkční stejně tak, jako by byla právě nově zakoupena.
Začnete od dávkovače
Nejlepší je jako vždy postupovat shora, což znamená, že první na řadu při čištění by měl přijít dávkovač. Někdy se v něm mohou nacházet zbytky pracího prášku, tablet, komory bývají ulepeny od gelu a podobně.
Pokud jde dávkovač vyjmout, udělejte to, abyste k němu měli lepší přístup. Stačí do komor nalít trochu kyseliny, nechat pár minut působit a následně důkladně vydrhnout houbičkou. Na závěr dávkovač opláchnete vodou a vrátíte zpět.
Nezapomínejte na těsnění bubnu pračky
Největší množství nečistot se usazuje za gumovým těsněním, kde může následně uhnívat. Praní je tak spíše na škodu vašemu oblečení, jelikož se k němu mohou dostat plísně, špína a bude od nečistot zapáchat. Na čištění si vezměte menší kyblík, nalijte do něj 1 litr horké vody, přidejte 2 lžíce kyseliny a promíchejte. Hadrem namočeným v této směsi pak důkladně otřete gumové těsnění zevnitř a zespod.
Čištění bubnu je téměř bez námahy
Tou nejvíce viditelnou a vám dobře známou částí pračky je buben, do něhož prádlo vkládáte. Buď jej můžete drhnout a čistit ručně jako gumové těsnění, nebo si celý proces můžete usnadnit. Stačí do (nyní již čistých) komor dávkovače pracího prášku nalít 100 ml kyseliny citronové prázdný spotřebič zapnout na 60 °C. Základní program dokáže buben a ohřívač vaší pračky zbavit vodního kamene a nečistot.
Nezapomínejte na své bezpečí
Obecně není kyselina citronová lidskému tělu nějak nebezpečná, mohla by vám však vysušit kůži. Pokud máte na rukou navíc otevřené rány, dokáže vám je kyselina lehce popálit, což je dosti nepříjemné.
Doporučuje se proto při manipulaci s ní nosit gumové rukavice, které byste měli mít během celého procesu čištění pračky. Jestliže nechcete krom sebe uškodit ani pračce, neopakujte tuto proceduru častěji než jednou za 2 měsíce.
Zdroj: Goodhousekeeping