V posledních 10 letech se jóga stala velmi populární a existuje mnoho studií a soukromých lekcí, které nabízejí hodiny jógy. První jóga byla vyvinuta ve starověké Indii a lidé ji používali, aby zvýšili svou fyzickou sílu a zdraví. Jóga byla respektována jako duchovní a duševní disciplína.
Mnoho vědeckých studií prokázalo psychologický a fyzikální efekt jógy. Má schopnost snížit vliv rizikových faktorů a také zlepšit psychologický proces. Jóga má pozitivní vliv nejen na tělo, jako takové, ale i vnitřní orgány. Platí to také pro štítnou žlázu. Tato žláza je velmi důležitá pro váš imunitní systém a určuje, jaký vliv mají chemikálie na vaše tělesné orgány. Existují pozice (ásany), které zlepšují zdraví štítné žlázy. My se na ně dnes společně zaměříme.
Sarvanga Asana
Tato pozice zlepšuje krevní oběh a podporuje funkci štítné žlázy. Tlak ovlivňuje nervový systém a vytváří aktivitu v epifýzách a hypofýze.
Položte se na záda a zvedněte nohy ke stropu. Ruce položte na stranu vedle dolní části zad a zvedněte boky. Ujistěte se, že vaše nohy jsou zcela rovné, a položte lokty na podlahu, abyste podpořili své tělo.
Tímto způsobem budete tlačit štítnou žlázu na bradu, a ujistěte se, že je vaše tělo v rovné a stabilní, pevné. Tlak spočívá na ramenou. Z této pozice (svíčky) můžete také nohy spustit za hlavu a přejít do pozice pluhu.
Obrázek: natural-homeremedies.com
Matsya Asana
Tato pozice je podobná té, které se říká fish pose nebo pozice ryby. Tato ásana zlepšuje a podporuje funkci štítné žlázy. V podstatě můžete dělat obě varianty. V každé pozici vydržte minimálně 5 dechů. Pokud vydržíte déle, tím lépe.
Obrázek: unrealistictrends.com
Setu Bandhasana Asana
Nebo také pozice mostu. I tato pozice skvěle stimuluje funkci štítné žlázy. I zde existují různé modifikace. Ruce si můžete držet pod zadkem, tlak spočívá na ramenou nebo se můžete přitáhnout a chytit za kotníky. Další možností je zkřížit ruce na hrudníku a opřít se o hlavu, ale to už je spíš pro zkušené jogíny. Vám bohatě vystačí základní ásany.
Obrázek: tinepasul
Pamatujte, že v každé pozici byste se měli cítit příjemně. Pokud ucítíte nějakou bolest, z pozice odejděte. Nepřepínejte se.