Vnučka dědečka s Alzheimerem dostala nápad, který dojal miliony lidí po celém světě. Něco tak úžasného se jen tak nevidí

Fotografie: Freepik

Alzheimerova choroba ve skutečnosti postihuje nejen pacienta ale také všechny, kteří jsou mu poblíž. Musí se často sami vyrovnat s krutým vývojem nemoci.

Již před sto lety bylo toto onemocnění mozku zkoumáno německým psychiatrem Aloizem Alzheimerem a dodnes na tuto nemoc neexistuje lék. Každým rokem přibývá pacientů v pokročilém věku, kterým byla Alzheimerova choroba diagnostikována. Pro rodinu a přátelé bývá průběh nemoci těžký a často nesnadno zvládnutelný vlastními silami. Pro pacienta se všichni stávají cizími a neznámými lidmi. Mladá Sheela ale dostala nápad, který její nemocný dědeček dokázal ocenit i přes jeho těžký osud.

Nemoc, která dokáže změnit celou osobnost

Každý z nás občas zapomíná. Mozek se tak dokáže ochránit před „vyhořením“. Většinou si vzpomeneme v několika málo minutách, občas jde o dny. Člověk s touto nemocí si ale už nevzpomene. Začne pokládat věci nesmyslně na jiná místa, těžko se orientuje v čase a při konverzaci těžce hledá slova. V pozdějším stádiu nemoci už pacient není schopný se o sebe sám postarat. Potřebuje pomoc s oblékáním i hygienou a často i dozor u používaných spotřebičů.

Fotografie: Freepik

Pacient tak poté potřebuje neustálou péči a pro rodinu bývá tato situace těžko zvládnutelná a vyčerpávající. Musí se vyrovnat s faktem, že je jejich milovaný nedokáže poznat, často reaguje podrážděně a postupně chátrá. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je vysoký věk. Výjimečně existují i mladší pacienti, obvykle jsou to ale lidé od 65 roku života. Dědičnost sehrává také určitou roli. Především, pokud se nemoc v rodině vyskytla v brzkém věku.

Nádherné gesto mladé dívky

Pro rodinu Sheely byla před léty zpráva o propuknutí nemoci dědečka bolestivá. Všichni se během let dědečkovi přizpůsobili a opakovaně mu připomínali, kdo jsou a kdo je on sám. Jednoho dne mladá žena dostala perfektní nápad, jak by mohla aspoň na malou chvíli dědečka vyprostit z toho potemnělého a neznámého světa, kterým se mu život stal. Usedne ke klavíru a začne hrát. Chvíli poté přichází nemocný dědeček a tisíce lidí dojme k slzám.

Fotografie: Pixabay

Nejdříve opatrně nahlédne do místnosti, ze které se ozývá nádherná hudba. Na jeho tváři se objeví úsměv a on se zájmem poslouchá dál. Přichází blíže ke klavíru a pozoruje vnučku, která procítěně hraje melodickou skladbu.

Gestem ruky ukáže, že se mu její představení velmi líbí, usedne do křesla poblíž a vychutnává si tento krásný okamžik.

Fotografie: Freepik

Sheela je spokojená a šťastná, protože mohla dědečkovi přinést aspoň na malou chvíli tento krásný okamžik. Na svém instagramovém účtu lidem sděluje, jak je důležité vytvářet si v životě i přes všechny nelehké osudy příjemné zážitky. „Dědeček má 93 let a má Alzheimera. Nepoznává mě, neví, kde bydlím ani jak se jmenuji,“ sdílí Sheela ve svém příspěvku. „Život je příliš krátký, udělejte si dostatek prostoru na lásku a užívejte si společné chvíle se svými blízkými, dokud to jen jde.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Sheela Awe 魏喜来 (@sheelaawe)

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]