Archeologové zaznamenali úspěch. Našli přes 500 let starý prsten s podobiznou Ježíše

Fotografie: Ben Holloway, Colchester Archaeological Trust / Creative Commons / Attribution 4.0

Tým archeologů u pobřeží Baltského moře učinil mimořádný objev. Jak se ukázalo, jejich naděje se stala realitou, když jejich pohled padl na unikátní prsten a magický kámen.

Svět je plný skrytých pokladů, které teprve čekají na své odhalení. Proto je práce archeologů tak významná a nikdy nekončící. Mimořádný objev se povedl odborníkům na pobřeží Baltského moře. Mezi téměř 30 tisíci artefakty nalezli něco, co zvláště upoutalo jejich pozornost. Prsten a malý kamínek.

Archeologové narazili na mimořádný objev

V troskách středověkého města Kalmar v jihovýchodním Švédsku na břehu Baltského moře se archeologům naskytl pohled na 2 zvláště významné předměty – prsten s podobiznou Ježíše Krista a kamínek, jehož účely byly zřejmě magické, jak informuje Express. Odborníci nedokázali skrýt své nadšení. Rozhodně nic z toho neočekávali, i když uchovávali naději, že by mohli narazit na něco mimořádného.

A tak se i stalo. „Oblast západně od hradu Kalmar byla od 13. století do poloviny 17. století centrem města. Možnost prozkoumat tak rozsáhlou část je něco jedinečného,“ shodují se archeologové z týmu Arkeologerna. V tomto případě odborníci mají šanci nahlédnout do života různých skupin lidí od obchodníků a řemeslníků přes vládní úředníky i církev až po bohaté a chudé.

Našel tajemnou skříňku, která rozlouskla odvěkou záhadu o jeho starém domě

Z 30 tisíc artefaktů byly nejzajímavější dva

Doposud v dané oblasti našli více než 30 tisíc artefaktů, ale jen 2 z nich nejvíce upoutaly jejich pozornost. Mimořádný objev představoval prsten s podobiznou Ježíše Krista a kamínek, na němž byly vyobrazeny 3 postavy. Prsten působil téměř nepoužitě. Odborníci se shodují, že jej mohla nosit žena a před více než 500 lety ho ztratit. Alsengem je nezvykle zdobený kámen, jehož vrchní část je průhledná a spodní matná a ocelově modrá, jak uvádí server Fakt.

V celé Evropě je zatím známo přes 140 podobných alsengemů, nalezeny byly podél pobřeží Nizozemka, Německa, Dánska a Švédska. Podle archeologů se jedná o amulety z 12. a 13. století. Jsou obklopeny záhadou. Nikdo totiž netuší, kdo a kde je vyrobil, a především proč. Spekuluje se, že mají magickou moc. Nejen archeologové jsou však úspěšní v hledání pokladů. Někdy se pro vás obyčejná procházka může změnit v nečekané dobrodružství. Již jsme na SvětěKreativity psali o muži, který u potoka našel podezřelý kámen.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]