Bobkový list není jen aromatické koření, ale i skvělý pomocník v domácnosti

Fotografie: Pixabay

Aromaterapie je skvělým prostředkem relaxace. A věděli jste, že se k ní dá použít i bobkový list? Pokud ne, naučíme vás to. Aromaterapie je s lidstvem je na světě už od nepaměti. Vonné silice jednotlivých bylin působí pozitivně na psychickou pohodu člověka. Vůně jsou zapamatovatelné po celý život a dokážou současně vyvolávat vzpomínky.

Pročistění ovzduší pomocí vonných silic

Pokud zatoužíte svůj den ozvláštnit příjemnými vůněmi, směle do toho. Některé vonné silice dokonce pročistí příjemně vzduch, což zapříčiní to, že se vám bude i lépe dýchat. Tento efekt mají především vůně mentolové, svěží. Velice očistně působí například šalvěj, nebo eukalyptus. Vraťme se ale ke koření, které je spíš vyhledávané v kuchyni než v aromaterapii, je to bobkový list. I ten právě můžete vyzkoušet!

Bobkový list a jeho historie

Jistě vám něco řeknou vavřínové věnce, které se nosily hlavně v dobách historických. Ve starověku byl vavřín považován za symbol vítězství. A právě s touto rostlinou je bobkový list spjat, je totiž jeho součástí. Bobkové listy mají svůj původ v Asii. Jejich užívání máme spojené s přípravou pokrmů různých druhů, lze ho však použít i na výrobu různých mastí, olejů, a dokonce může být i jednou ze složek některých parfémů.

Léčivé účinky bobkového listu

Bobkový list má široké spektrum účinků. Je to přírodní léčivo, které vám může pomoci od bolestí, nevolnosti, zvracení, a podpoří i léčbu zánětů. Dále má mírné sedativní účinky a také se může chlubit antibakteriálními a antimykotickými vlastnostmi. Pokud máte vysoký krevní tlak a trpíte na zrychlený srdeční pulz, bobkový list dokáže částečně také pomoci.

Užívat jej lze i v podobě čajů, které skvěle působí proti nespavosti, stresu a střídání nálad. A jestliže budete s bobkovým listem vařit, může taktéž podpořit regulaci cukru a cholesterolu v krvi. Je to učiněný zázrak přírody. Nikdo by nečekal, co takový vavřín dokáže.

Očistné a uklidňující aroma z bobkového listu

Pokud chcete podpořit celkové uvolnění organismu, především pak psychickou pohodu, můžete pár bobkových listů vložit na aluminiovou folii, umístit do ohnivzdorné nádoby a zapálit. Linoucí se vůně vás pomůže zklidnit. Jestliže máte v bytě detektory kouře, raději je na chvíli vypněte.

Místnost také nezapomeňte při vypalování bobkového listu průběžně větrat a nevzdalujte se od nádoby, kde koření pálíte. A když vám nebude aroma z bobkového listu vyhovovat, můžete jej nahradit například stejně uklidňující třezalkou tečkovanou, nebo růži z Jericha.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]