Cesta k úspěšnému pěstování orchidejí není složitá. Stačí dodržovat několik zásad a pokvetou jako nikdy předtím

Fotografie: Shutterstock

Někteří pěstitelé stěžují, že jim orchideje nekvetou. Díky těmto jednoduchým radám ale tento problém řešit nebudete. Orchideje jsou ideální pro zkrášlení interiéru, ale také pro udržení čistého vzduchu v domě či bytě. Jsou dostupné v mnoha nádherných barvách a rozjasní jakékoliv bydlení a dodají mu exotický nádech.

Symbolika

Fotografie: Freepik

Zejména v antickém Řecku byly tyto rostliny spojovány s erotikou, plodností a ženským pohlavím. V Japonsku a Číně byla tato květina zase ceněna pro své umělecké a estetické hodnoty. Konfucius její vůni s vůní spojoval s přátelstvím. Tyto symboly může vnést i do vašeho domova.

Jak pečovat o orchidej?

V tropických lesích nebo ve volné přírodě se orchideje vyskytují na mokrých loukách, vápencových oblastech, v lesích nebo na okrajích cest. Existují také tzv. epifytické orchideje se vzdušnými kořeny, které se živí vlhkostí okolního vzduchu a mohou růst na větvích jiných rostlin, na skalách nebo na kmenech. Orchidej však lze pěstovat i doma v květináči.

Voda a hnojení

Základní předpoklady pro růst orchideje představuje výběr správné půdy a tekutého hnojiva. To by mělo být bohaté na živiny jako je draslík a fosfor. Jakmile nastane období květu, hnojivo již není potřeba. Četnost zavlažování by se měla také snížit, aby rostlina mohla investovat energii do kvetení.

Fotografie: Freepik

Jak zalévat?

Při zalévání se doporučuje namočit kořeny rostliny. To uděláte nejlépe tak, že květináč na 20 minut do umyvadla s vodou o pokojové teplotě. Nechte zde rostlinku nasát vodu a poté ji dejte zpět na své místo a nechte ji dobře odkapat. Opakujte každých deset dní.

Dostatek světla

Většina orchidejí potřebuje ke svému životu fotosyntézu. I přes zimu je tedy třeba zajistit, aby měla rostlina dostatečný přísun světla. Umístěte ji tedy na světlé místo, kam dopadá slunce po většinu dne.

Fotografie: Freepik

Pozor na teplo

Je třeba se vyhnout radiátorům, krbům, příliš agresivnímu slunci a suchým zdrojům tepla. Pokud je okolní teplota v domě vyšší než 20 stupňů, doporučuje se umístit tropické orchideje na chladnější místa, například na police u oken nebo na schodiště.

Teplotní šok

Ten může způsobit, že vaše orchideje znovu vykvetou a vyraší nová poupata. Chcete-li to provést, umístěte své květiny na balkon nebo okenní parapet během dne, když venkovní teplota nepřesáhne 15 stupňů. Večer je pak vraťte zpět na své obvyklé místo. Změna teploty bude stimulovat růst, zejména na podzim, kdy je teplota pro rašení nových květů příznivá.

Pečujte o listy

Listy pravidelně zbavujte prachu, který by rostlince mohl zabraňovat dobře dýchat. Pravidelně je setřete hadříkem namočeným ve vodě.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]